650 – lecie Wieruszowa

30 września 2018 roku – tę datę Rada Miejska i burmistrz Rafał Przybył obrali na świętowanie 650-lecia Wieruszowa.

 

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Zesłania Ducha Świętego, którą koncelebrował proboszcz parafii p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieruszowie – Podzamczu ks. Karol Galewski w asyście proboszcza parafii p.w św. Stanisława w Wieruszowie ks. Henryka Orszulaka i przeora Klasztoru Ojców Paulinów o. Piotra Polka. Homilie wygłosił ks. Henryk Orszulak, w której nawiązał do dziejów historycznych naszej Ojczyzny i Wieruszowa.

W imieniu lokalnej społeczności deklarował, że pamiętamy o bohaterach, uczestnikach ważnych i trudnych momentów w naszej Ojczyźnie, o tych co walczyli za naszą wolność i w walce o nią polegli. Nawiązując do czasów dzisiejszych, gdy możemy się cieszyć wolnością przytoczył motto, które widnieje na murze cmentarza założonego w 1848 r. na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie”. Powinniśmy pamiętać o tych wszystkich, którzy przez ponad 650 lat przyczynili się do utrwalenia grodu nad Prosną. Gratulował tym, którzy przez lata rządzili Wieruszowem i życzył pomyślności tym, którzy będą rządzić w przyszłości. Podczas nabożeństwa poświęcony został  sztandar Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie.

Oficjalne uroczystości związane z 650 – leciem Wieruszowa odbywały się na rynku. Podczas zaaranżowanej sesji Rady Miejskiej w Wieruszowie przewodniczący Adam Śpigiel powitał zaproszonych gości, niestety bardzo wielu z pośród wymienionych nie było obecnych na uroczystości. Nie uczestniczyli również zaproszeni proboszczowie wieruszowskich parafii.

Ciekawym punktem obchodów zaistnienia Wieruszowa było odsłonięcie pamiątkowej makiety starego miasta i umieszczenie kapsuły czasu. Była jeszcze możliwość złożenia do kapsuły czasu przez mieszkańców drobnych śladów swojej bytności i działalności w Wieruszowie i gminie. Pokrywa kapsuły czasu ze stali nierdzewnej została przykręcona śrubami a cała kapsuła została umieszczona w granitowym postumencie przykrytą płytą z makietą Wieruszowa. Kapsuła ma zostać otworzona po 50 latach.
Kolejnym punktem było wypuszczenie 650 gołębi na jubileusz miasta.

Część artystyczna rozpoczęła się przepięknie wykonanym polonezem, naszym narodowym tańcem w wykonaniu uczniów szkół z Wieruszowa, Teklinowa, Pieczysk i Wyszanowa, nauczycieli i mieszkańców. Uczniowie szkół z Gminy Wieruszów występowali również w programie artystycznym na usytuowanej scenie na wieruszowskim rynku. W tym miejscu należą się wielkie ukłony dla tańczących poloneza i uczniów oraz dyrektora Wieruszowskiego Domu Kultury p. Bogusława Kurzyńskiego, który nadzorował część artystyczną i umieszczenie kapsuły czasu.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna z racji symbolicznych urodzin miasta przygotowała wystawę 650 zdjęć na 650- lecie Wieruszowa. Osoby, które zostały sfotografowane przez wolontariuszy zaangażowanych w akcje robienia zdjęć mieszkańcom mogli je sobie zabrać na pamiątkę. Były również stoiska, gdzie można było sobie kupić coś do jedzenia oraz darmowa patelnia dla wszystkich z włoską potrawą. Nasi obecnie rządzący tj. radni i burmistrz udali się do urzędu, gdzie mieli dla siebie specjalne dla nich przygotowane jadło. I to zdaniem wielu uczestników imprezy był nietakt z ich strony, jak również ogromna kwota 70 000 zł. wydatkowana z publicznych pieniędzy na występ gwiazdy wieczoru.

Życzylibyśmy sobie, My Wieruszowianie, aby nasze miasto było wreszcie na miarę Naszych marzeń, abyśmy byli dumni ze swojej Małej Ojczyzny oraz z historii, którą Nasi przodkowie pisali przez 650 lat, a przez ostatnie lata lokalni pisarze i dziennikarze wieruszowskich gazet. Puentując powyższą relację z obchodów 650-lecia Wieruszowa nasze życzenia kierujemy do przyszłych rządzących naszym miastem i gminą.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Taki sobie
4 lat temu

Zaraz po ostatnich fatalnych wydarzeniach to kolejny strzał w kolano. Uczta bez pospólstwa za publiczne pieniądze, koncerty dla okolic, co tam przecież jest zabawa, a obrazek od sąsiadów to dostaliście po to by patrzeć i uczyć się jak wygląda rozwój a nie gwiazdowac, tańcami wyborców się nie przekona a tym bardziej kolesiostwem.

Zen
4 lat temu

Byłem, i ta impreza w ogóle wypadła słabo, taki zacny jubileusz a tu się mówi jakieś urodziny, ktoś tu myli cały czas pojęcia. Gdyby nie rodzice dzieci to lipa. A ja się pytam gdzie władze nasze województwa, czy nikt się z nami nie liczy. Słyszałem też głosy niezadowolenia starszych gdzie księża, przecież my Wieruszów jesteśmy społeczeństwem katolickim. Może to nowocześnie ale nie jestem nowoczesny dlatego tym razem zagłosuje inaczej.

Zxc
4 lat temu

Jeżeli ta impreza robiona w czasie kampanii miała dać burmistrzowi i obecnym radnym dodatkowych punktów to wypadło to kiepsko.Wcześniejsze wyczyny burmistrza przycmiły wszystko.Szkoda że w ramach występów nie wystąpił z krawatem na glowie.

XYZ
4 lat temu

I jeszcze bitwa o tort którego brakło, wszystko na temat