100 lat Wolnej Polski – Uroczystość w Węglewicach

W niedzielę w Węglewicach odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Niepodległości Polski. Wydarzenie zostało połączone z oddaniem starego cmentarza po renowacji.

 

Miejscem rozpoczynającym tegoroczne, wyjątkowe obchody był Kościół Parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy w Węglewicach. To w tej świątyni odbyła się Msza Święta za Ojczyznę na 100-lecie Niepodległości oraz za tych, którzy torowali drogę ku Niepodległości. Po zakończeniu nabożeństwa, wszyscy obecni udali się we wspólnej procesji spod kościoła na stary cmentarz, gdzie zaplanowano dalszy ciąg uroczystości.

Dokładnie o odnowionym cmentarzu pisaliśmy TUTAJ.

Prezes stowarzyszenia „Białej Góry”, Anna Jaśniak, w swym przemówieniu przybliżyła i wyjaśniła jak wyglądały przygotowania do pozyskania środków finansowych na renowację cmentarza.  – Od dawna leżała nam na sercu sprawa renowacji starego cmentarza. Stowarzyszenie od początku swojej działalności próbowało pozyskać fundusze na realizację tego zadania. Przez wiele lat się nie udawało. Dopiero w 2017 r. z programu „Leader”, objętego działaniem w zakresie zachowania dziedzictwa lokalnego, otrzymaliśmy dotację na realizację naszego projektu, który zatytułowaliśmy „Ocalić od zapomnienia. Renowacja starego cmentarza w Węglewicach”.

Wartym odnotowania jest fakt, że prace modernizacyjne i renowacyjne planowano tak, aby ich zakończenie przypadło właśnie na 11 listopada 2018 r., co udało się zrealizować.

Poświęcenia nagrobków po renowacji dokonał ks. Ryszard Regulski.

Obecni na uroczystości byli prawnukowie uczestników Powstania Styczniowego. – W imieniu przybyłych tutaj prawnuków Hanny i Ildefonsa Kozłowskich – weteranów Powstania Styczniowego – spoczywających na tym cmentarzu składam serdeczne podziękowanie. (…) Jestem również zobowiązany do przekazania podziękowań od prawnuków Antoniego i Ireny z dalekiego Teksasu w USA, którzy świętują dzisiaj 100-lecie wolnej Polski z konsulem Rzeczpospolitej w Houston a myślami łączą się z nami w Węglewicach.

Przybyłe delegacje złożyły wieńce i znicze na grobach bohaterów walk niepodległościowych. Odczytano także apel poległych. Na sala OSP w Węglewicach przygotowano widowisko Sienkiewicz na przystanku „Niepodległość” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza oraz odbył się koncert „Niepodległa” w wykonaniu chóru recytatorów i solistów. Przygotowano również wystawę „Renowacja starego cmentarza w Węglewicach”. Na przybyłych czekała wojskowa grochówka i rogale Świętomarcińskie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Węglewice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments