Niezwykłe Święto Kochanej Ojczyzny

„Dziś dla Ciebie Polsko zanucę,
lub powiem wierszyk, albo zaśpiewam,
tylko dla Ciebie co tylko trzeba.
Bo musisz słyszeć Polsko kochana,
bicie serc naszych dla Ciebie od rana”

 

W piątek – 9 listopada – zgromadzeni przed budynkiem szkoły  uczniowie, przedszkolaki i pracownicy Szkoły Podstawowej w Teklinowie  rozpoczęli radosne świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Teklinowska szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej  akcji „Rekord dla Niepodległej” mającą na celu wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego 9 listopada o godz.11.11. Punktualnie o tej godzinie, przy powiewającej fladze Rzeczypospolitej Polskiej od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wspólnym  odśpiewaniem Hymnu Państwowego rozpoczęła się szkolna inauguracja obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to ważny element obchodów podkreślający wyjątkowy charakter 11 listopada 2018 roku.

Dalsze radosne świętowanie miało miejsce  na szkolnym korytarzu.  Świąteczny wystrój korytarza w wykonaniu p. Jolanty Morty sprawił, że już przy wejściu  udzielała się atmosfera wielkiego narodowego jubileuszu. Uroczystą akademię z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości zainaugurowała p. Dyrektor – Anna Jakubowska. Pani Dyrektor wskazała małym Polakom na rolę wartości w życiu narodu, szacunku dla historii minionych pokoleń oraz obowiązku pielęgnowanie tradycji narodowych. Przeczytała też życzenia urodzinowe od uczniów szkoły na 100-lecie niepodległości Polski. Po krótkim wystąpieniu  wszyscy przenieśli się do czasów, kiedy Polska zniknęła z map świata. Tegoroczny apel upamiętniający wyjątkową – 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – miał bardzo uroczysty charakter. Uczniowie z klasy V pod kierunkiem p. Angeliny Staniek przenieśli  zebranych na karty niełatwej historii naszego kraju. Narrację przeplatały wiersze i pieśni patriotyczne, które ukazały widowni momenty trudne i tragiczne, ale pokazały też bohaterstwo i patriotyzm Polaków, którzy pomimo ciężkich czasów, nie zaniechali walki o swoją Ojczyznę. W śpiew pieśni patriotycznych włączyli się uczniowie z innych klas oraz nauczyciele. Zebrani obejrzeli również film: „Animowana historia Polski”. Uczniowie klasy V perfekcyjnie i z przejęciem przekazali przygotowaną część artystyczną.

Wspaniałym akcentem apelu była cudowna  piosenka „Co to jest niepodległość?” w wykonaniu Julii Zimoch z grupy sześciolatków. Wszystkich zachwyciła ta prosta w przekazie piosenka. Piękny śpiew  Julki sprawił, że zapanowała wówczas magiczna cisza. Również uczennica klasy III – Monika Polowa swoim występem – grą pieśni patriotycznej na keyboardzie- uatrakcyjniła tegoroczny niepodległościowy apel.

Dużą atrakcją radosnego świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  był moment rzucania konfetti (wykonanych samodzielnie przez uczniów szkoły). Opadający deszcz z białych i czerwonych pasków papieru każdemu sprawił dużo radości. Konfetti i odśpiewanie „Sto lat” były  idealnym sposobem na uczczenie urodzin naszej ukochanej Ojczyzny. Ten piątkowy dzień był piękną lekcją historii, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

Tekst i filmiki: Jolanta Morta  
Zdjęcia: Jolanta Morta, Irena Kopacka 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teklinów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments