Ślubowanie klasy I SP w Teklinowie

Czwartek, 24 października 2019 r. był szczególnym dniem dla klasy pierwszej SP w Teklinowie. Świadkami tego wydarzenia byli zaproszeni na tę uroczystość rodzice pierwszoklasistów. W odświętnie przybranym korytarzu szkoły, z widniejącym napisem „Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj pierwszaki” zebrała się cała społeczność szkolna.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, Dyrektor Szkoły – Anna Jakubowska serdecznie powitała wszystkich zebranych na uroczystości ślubowania i pasowania na pierwszoklasistę.

Ciepłe słowa do głównych bohaterów wielkiej uroczystości skierowała także przewodnicząca SU. Potem nastąpiła część artystyczna w wykonaniu pierwszoklasistów. Na początku serdecznymi oklaskami powitali dobrą wróżkę, która obdarowała ich darem przyjaźni, uśmiechu, życzliwości, pracowitości oraz darem ostrożności. Niestety, niespodziewanie na scenie pojawiła się zła wróżka – bardzo zła i obrażona, że nie została zaproszona. Użyła swej czarodziejskiej mocy i zamieniła pierwszaków w żółtodzioby. Z pomocą dobrej wróżki udało się jednak złagodzić czary i zamiast prawdziwych dziobów dzieci dostały tekturowe.

Ostatecznie, na ich prośbę, czarna wróżka usiadła z boku i zgodziła się nie przeszkadzać w uroczystości. Żeby pozbyć się dziobów dzieci musiały odwiedzić różne krainy i wykonać trudne zadania. Prowadząca udała się z nimi do krainy geograficzno–przyrodniczej, muzycznej, języka polskiego, matematyki, krainy ruchu drogowego oraz krainy grzeczności. Dzieci wspaniale recytowały wiersze, odpowiadały na pytania stawiane im przez starsze uczennice. Sprawnie udzielały odpowiedzi na stawiane im zagadki, śpiewały piosenki. Zdały egzamin na szóstkę, mogły zdjąć dzioby. Od dobrej wróżki dostały symbol pracy – pszczołę, symbol muzyki – klucz wiolinowy, symbol mądrości- sowę oraz serce – w nagrodę za to, że potrafią być grzeczni i żyć w przyjaźni.

Nadszedł czas, że czarna wróżka zdecydowała, że pierwszoklasiści mogły być przyjęte do społeczności uczniowskiej. Musiały jednak obiecać, że nigdy nie zapomną jej zaprosić. Zanim zostały pasowane na uczniów i wypowiedziały słowa ślubowania musiały połknąć „tabletkę mądrości” i wypić „eliksir wiedzy”. Ślubowanie było najbardziej istotną częścią uroczystości, odbywającą się w niezwykle podniosłej i uroczystej atmosferze.

Podczas pasowania na ucznia – Dyrektor Szkoły – kładąc na lewe ramię każdego pierwszoklasisty duży symboliczny ołówek – wypowiadała słowa: „Pasuję Ciebie na ucznia Szkoły Podstawowej w Teklinowie”. Po pasowaniu otrzymali od Pani Dyrektor swój pierwszy dokument, jakim jest legitymacja szkolna oraz książkę od Burmistrza Rafała Przybyła.

Wychowawczyni wręczyła im Dyplom pasowania na ucznia. Opiekunka SKO: książeczki oszczędnościowe i drobne upominki z Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie. Rodzice obdarowali słodkim kuferkiem. Uroczystość zakończyła się sesją zdjęciową i integrowaniem się pierwszoklasistów z rodzicami i zaproszonymi gośćmi podczas słodkiego poczęstunku. Mam nadzieję, że ten dzień na długo zostanie wszystkim w pamięci, uroczystość stanie się początkiem sukcesów najmłodszych uczniów w edukacji, a swoimi osiągnięciami będą cieszyć rodziców i nauczycieli.

Tekst: Jolanta Morta – wychowawczyni klasy I Zdjęcia: Irena Kopacka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Teklinów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments