Muzyka łączy pokolenia

Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” po raz kolejny postanawia zaprosić różne pokolenia we wspólną muzyczną podróż za sprawą nowatorskich warsztatów muzycznych, koncertów i uczestnictwa w kolejnych ambitnych przedsięwzięciach takich jak festiwale ogólnopolskie i międzynarodowe.

To wszystko w ramach autorskiego projektu stowarzyszenia pt. „Muzyka łączy pokolenia”, realizowany w ramach programu ministerialnego Edukacja Kulturalna.

Jak zespół organizacji uważa, w XXI wieku należy poszukiwać sprawdzonych form umożliwiających łączenie pokoleń. Obecnie następuje stopniowe rozerwanie więzi na rzecz kultu indywidualnej jednostki. Jolanta Podpieniak, wiceprezes zarządu stowarzyszenia mówi: „Podziały społeczne są bardzo niepokojące i mają negatywny wpływ na jakość społecznego życia. Międzypokoleniowe więzi są pouczające i niezwykle rozwijające.

Muzyka łagodzi obyczaje, a także ma moc łączenia ludzi bez względu na ich doświadczenia, osobiste przeżycia, pochodzenie i poglądy. Chór to pewna forma muzycznej rodziny, która śpiewa razem bez względu na wszystko. Kto raz już spróbuje, będzie szukał możliwości śpiewu w chórze, ponieważ tej jakości przeżywania wspólnoty nie da się nigdzie indziej odczuwać. Dziś tym bardziej to bardzo wartościowe doświadczenie.”

Beneficjenci projektu to zespoły: Chór Con Grazia z Czastar oraz wrocławskie chóry – Symfonia Śpiewaków i Chór Cantiamo Tutto. Projekt umożliwi dalszy rozwój kompetencji artystycznych, umiejętności kreatywnego myślenia i lokalnego uczestnictwa w kulturze.

Warsztaty chóralne nieprzerwanie trwają. W czasie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, próby były prowadzone on-line i chórzyści szlifowali repertuar w swoich domach. Dziś próby odbywają się w siedzibach stacjonarnych z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Projekt jest koordynowany przez Annę Niemczynowską, wiceprezes Stowarzyszenia. Dyrektorem artystycznym i jest Sebastian Sikora, muzyk, dyrygent i pedagog, a także inicjator Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser”.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czastary. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments