Każde państwo planety Ziemia, ma swoich bohaterów, ich cytaty, patriotyczne lub filozoficzne wypowiedzi. Cel ich to przekaz własnych przemyśleń, mądrości, siły, to wskazówki dla pokoleń Ojczyzny jego i dla ludności całego świata. To słowa potrzeby ich wspominania, wypowiadania i stosowania.
Potrafiły przetrwać setki, a nawet tysiące lat. Jeden z twórców tych słów, to Marek Aureliusz, w latach 161–180 cesarz rzymski, pisarz i filozof. Słowa jego; „Karz tylko tych którym się należy”.
Kolejny z nich to John Fitzgerald Kennedy zaprzysiężony 20 stycznia 1961 roku na 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Młody jeszcze wtedy polityk wypowiada słowa, które do dziś znane są na całym świecie: „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla swojego kraju”. Znamy to i nie jest nam obce.
Ale ilu z nas pamięta słowa Jana Długosza, kanonika krakowskiego, kronikarza, pierwszego znakomitego pisarza dziejów Polski. Urodzonego w 1415 roku w Brzeźnicy, dzisiaj wieś gminy Burzenin niedaleko nas, bo w ziemi sieradzkiej, na północ od Lututowa. Nauczyciel i wychowawca synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Zmarł w 1480 roku, spoczywa w Krakowie na Skałce.
Dotykał życiem swoim czasów, kiedy Ojczyzna nasza posiadała największy obszar terytorialny w dziejach historii państwa polskiego. Z myślą o miłości ku Ojczyźnie wypowiada słowa; …Każdy dłużen jest Ojczyźnie, na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach. Za ostatniego taki ma być uważany, który Jej jakimkolwiek upominkiem nie posilił i nie wspomoże…. Wspomnienie tych słów, Zorza nr 1, Warszawa 4 stycznia 1920 rok.
Nie zapominajmy o wielkich przodkach naszych, ojców Ojczyzny naszej, ludzi umiłowania własnego kraju, wielkich patriotów.
Marek Zgadzaj