Złote myśli ojców, państw Ziemi naszej

Każde państwo planety Ziemia, ma swoich bohaterów, ich cytaty, patriotyczne lub filozoficzne wypowiedzi. Cel ich to przekaz własnych przemyśleń, mądrości, siły, to wskazówki dla pokoleń Ojczyzny jego i dla ludności całego świata. To słowa potrzeby ich wspominania, wypowiadania i stosowania.

 

Potrafiły przetrwać setki, a nawet tysiące lat. Jeden z twórców tych słów, to Marek Aureliusz, w latach 161–180 cesarz rzymski, pisarz i filozof. Słowa jego; „Karz tylko tych którym się należy”.

Kolejny z nich to John Fitzgerald Kennedy zaprzysiężony 20 stycznia 1961 roku na 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Młody jeszcze wtedy polityk wypowiada słowa, które do dziś znane są na całym świecie: „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla swojego kraju”. Znamy to i nie jest nam obce.

Ale ilu z nas pamięta słowa Jana Długosza, kanonika krakowskiego, kronikarza, pierwszego znakomitego pisarza dziejów Polski. Urodzonego w 1415 roku w Brzeźnicy, dzisiaj wieś gminy Burzenin niedaleko nas, bo w ziemi sieradzkiej, na północ od Lututowa. Nauczyciel i wychowawca synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Zmarł w 1480 roku, spoczywa w Krakowie na Skałce.

Dotykał życiem swoim czasów, kiedy Ojczyzna nasza posiadała największy obszar terytorialny w dziejach historii państwa polskiego. Z myślą o miłości ku Ojczyźnie wypowiada słowa; …Każdy dłużen jest Ojczyźnie, na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach. Za ostatniego taki ma być uważany, który Jej jakimkolwiek upominkiem nie posilił i nie wspomoże…. Wspomnienie tych słów, Zorza nr 1, Warszawa 4 stycznia 1920 rok.
Nie zapominajmy o wielkich przodkach naszych, ojców Ojczyzny naszej, ludzi umiłowania własnego kraju, wielkich patriotów.

Marek Zgadzaj

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments