Inscenizacja historyczna inspirowana walkami oddziału majora Oxińskiego

W sobotę 3 października w Bolesławcu na terenie przy baszcie odbyła się inscenizacja historyczna inspirowana walkami oddziału majora Oxińskiego z okresu Powstania Styczniowego 1863-1864.

Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Historyczne „Gloria Victis” i Gmina Bolesławiec. W rekonstrukcji historycznej udział wzięły oprócz SH ,,Gloria Victis,, grupy rekonstrukcyjne m.in. ze Zduńskiej Woli, Kielc i innych rejonów Polski.
Narratorem był Pan Tomasz Jaciuk, który relacjonował przebieg całej inscenizacji i tych dramatycznych wydarzeń obrazujących walki powstańców z zaborcami.

Inscenizacja Powatania Styczniowego pod bolesławiecką basztą 2020

Opublikowany przez Ilustrowany Tygodnik Powiatowy Sobota, 3 października 2020

Józef Oxiński herbu Oksza, major wojsk polskich w Powstaniu Styczniowym, naczelnik wojenny powiatu piotrkowskiego.
18 stycznia Oxiński przybył do Sieradza i przy pomocy naczelnika powstańczego miasta Sieradz organizował w lasach koło Miedźna pierwszy oddział powstańczy, wyłonioną głównie z mieszkańców Sieradza, Szadku, Warty i okolic. Po latach tak charakteryzował tych pierwszych żołnierzy powstania: „Była to w owych czasach, a może i dzisiaj, najlepsza brać małomieszczańska, rzemieślnicza, umiejąca nie kulturą, lecz sercem najlepiej odczuć miłość dla tej ziemi, a może jeszcze więcej – nienawiść do Moskala i Niemca”. Jego oddziały 7 lutego 1863 roku, po marszu z Konopnicy i Ożarowa odpoczywały w Klasakach kolo Skomlina. Zaś 8 lutego przeszły przez Młynisko, Łyskornię, Walichnowy, Pichlice i zatrzymały się na 5 dni we wsi Ostrycharze kolo Lututowa. Następnie udały się przez lasy klonowskie przez Złoczew do Konopnicy. 25 lutego 1863 stoczył swą pierwszą bitwę z Rosjanami pod Opatówkiem. 27 kwietnia 1863 roku otrzymał awans na kapitana i został mianowany naczelnikiem wojskowym powiatu piotrkowskiego, a 24 maja objął także dowództwo powiatu wieluńskiego. Dowodzony przez niego oddział bierze udział 26 lutego w walkach z Rosjanami pod Kuźnicą Grabowską, 1 marca pod Wygiezłowem, 2 marca pod Brodnią koło Łasku, 3 marca pod Jaworem oraz 11 kwietnia pod Praszką.

 • Tak jak zapowiadaliśmy,  w Bolesławcu pod historyczną basztą odbyła się inscenizacja potyczki Powstania Styczniowego 1863 roku. Widowisko nawiązywało do potyczek oddziału majora Oxińskiego z moskalami, jakie wówczas miały miejsce w naszym regionie. Rekonstruktorzy pokazali jak wyglądał przemyt broni i ochotników z Wielkopolski przez Prosnę. Na bolesławieckiej baszcie powiewał biało-czerwony sztandar, tak jak w 1863 r. gdy generał Szembek wbrew zaborcom nakazał go tam umieścić. Nasze Stowarzyszenie składa podziękowania wszystkim który przyczynili się do zorganizowania tego widowiska. Szczególnie dziękujemy władzom Gminy Bolesławiec, grupom historycznym biorącym udział w widowisku, lokalnym mediom za promowanie i relacjonowanie tego wydarzenia oraz wszystkim widzom którzy przybyli wczoraj pod basztę. W rekonstrukcji walk wzięły udział zaprzyjaźnione grupy:
  – GRH 9 Rota
  – Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów
  – Stowarzyszenie Złoty Krzyż
  – Klub Historyczny Małogoski Oddział Powstańczy 1863 r.
  Oraz nasze Stowarzyszenie  zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji zdjęciowej-

  Gloria Victis

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bolesławiec. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments