[Cieszęcin] W babcinej spiżarni

Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego przy SP nr 1 w Wieruszowie (budynek szkolny w Cieszęcinie) poznają zwyczaje związane z gospodarstwem domowym a szczególnie tym co znajdowało się kiedyś w babcinej spiżarni.

 

W naszej spiżarni pewnie jak w każdej babcinej pojawiły się przetwory, które samodzielnie zrobiliśmy, a były to między innymi papryka, buraczki czy słodkie, pachnące cynamonem i goździkami gruszki. Suszyliśmy grzyby, które pozbieraliśmy. Uprażyliśmy jabłka, z których upiekliśmy wspaniały domowy jabłecznik.

Jak w każdym domowym gospodarstwie i spiżarni i u nas było prawdziwe wiejskie mleko prosto od krowy. Nasze babcie raniutko doiły krowę, często jedyną żywicielkę całego domostwa, aby dzieci na śniadanie zjadały coś dobrego. My, również skosztowaliśmy pysznych wiejskich smakołyków. Udało nam się samodzielnie zrobić masełko i biały serek. Do tych pyszności ugotowaliśmy prażuchy, z boczkiem i zsiadłym mlekiem, wiejski domowy rosół, ziemniaki w łupinkach i biały ser z cebulką i śmietaną. Smaki dzieciństwa niejednego z nas. Upiekliśmy sernik z własnego białego sera. Babcina spiżarnia pewnie kryje jeszcze wiele smakołyków. Jakich? Na pewno się jeszcze dowiemy. Ale wszystko w swoim czasie…

Nina Okoń-Wyder
Ten wpis został opublikowany w kategorii Cieszęcin. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments