W świątecznej babcinej kuchni

W oddziale przedszkolnym przy SP nr 1 w Wieruszowie (budynek szkolny w Cieszęcinie) trwały intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W babcinej kuchni trwała krzątanina, zgiełk i wrzawa aby w pełni przygotować świąteczne smakołyki.

 

Pewnie jak w każdej kuchni jaki tej dawnej tak i tej dzisiejszej jest wiele pracy. Choć może dziś już nie wypieka się samodzielnie pierników, ciasta czy nie lepi uszek to jednak w wielu domach kultywuje się tę świąteczno-rodzinną tradycje.

Przedszkolaki mogły samodzielnie doświadczyć trudu pracy przygotowując pierniki, uszka i drożdżowe paszteciki. Ileż pracy, zabawy i nowych doświadczeń przyniosła nam przedświąteczna babcina kuchnia.

W naszej babcinej kuchni, gdzie na kaflowym piecu wygrzewa się kotek, w palenisku płonie ogień stanęła wyjątkowa choinka. Ta dawna, udekorowana szyszkami, jabłuszkami i piernikami. Zapach świerku, piernika i cynamonu roznosi się przypominając beztroskie dzieciństwo.

W ostatnim dniu pobytu przedszkolaków odbyła się tradycyjna wigilia. Potrawy przygotowane na warsztatach przez rodziców wyjątkowo wyglądały i smakowały. Skosztowaliśmy, również wypieków i wyrobów naszych przedszkolaków. Według tradycji pojawił się biały obrus, świeca, opłatek, sianko pod obrusem, barszczyk z uszkami, ryba czy kapusta z grzybami i grochem.

Tak to dawnej w dzień wigilii tato i dzieci ubierali choinkę a mama krzątała się po kuchni przygotowując wieczerze wigilijną, przy śpiewie kolęd. Kiedy pierwsza gwiazdka pojawiała się na niebie zasiadano do stołu. Po kolacji zjawiali się kolędnicy, przynosząc dobrą nowinę, prosząc o dary, życząc łask i obfitych plonów.

Przedszkolaki, również przybyli z kolędą życząc wspaniałych świąt. Na nasze wigilijne spotkanie przybyła Pani Dyrektor Agata Barańska i Pani Burmistrz Marta Siubijak oraz rodzice. Było to wyjątkowe spotkanie w magicznej babcinej kuchni, za które bardzo serdecznie dziękuję gościom, rodzicom, przedszkolakom i naszej Pani Kasi.

Moi drodzy z całego serca życzę Wam, mimo wszystko Świąt prawdziwie świątecznych,
ciepłych w sercu, zimowych na zewnątrz, jaśniejących pierwszą gwiazdką.
Niech z nut świątecznych zapachów powstanie najpiękniejsza kolęda i czarem swej melodii spełni wszystkie marzenia.

Słowa życzeń kieruję w stronę Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Emerytów, kolegów i koleżanek, rodziców i przedszkolaków.

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru,
przyniesie Wam spokój i radość.
Naszym Włodarzom Panu Burmistrzowi Rafałowi Przybyłowi i Pani Marcie Siubijak, radnym, sołtysom oraz przyjaciołom naszego przedszkola, aby magia tych Świąt wypełniła ciepłem wszystkie mroźne dni a blask gwiazdy przypominała, że czasem wystarczy wypowiedzieć tylko najprostsze życzenia.

Nina Okoń-Wyder

Ten wpis został opublikowany w kategorii Cieszęcin. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments