Wicemistrzostwo Polski w Olimpiadzie Solidarności dla ,,Kopernika”

Ponad 4000 uczestników z 565 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Eliminacje szkolne, wojewódzkie i centralne. Etapy przygotowań, kolejne progi do pokonania i wyzwania, którym trzeba było sprostać.

 

Egzamin szkolny to test, z którego trzeba było uzyskać ponad 50 %  prawidłowych odpowiedzi. Udało się i szybko zrodziła się nadzieja i oczekiwania na więcej. Kolejny etap  – wojewódzki. Przedstawiciele wszystkich szkół rozwiązują test wiedzy z ogromnego obszaru badań historii najnowszej. I jest bomba! Wypaliło ! Pierwsze miejsce!

Były zdjęcia, nagroda, dyplom i gratulacje. W szkole radość i duma, że nawet w małym Wieruszowie można zabłysnąć na szczeblu województwa.

Nadszedł okres oczekiwania na wyjazd finałowy do Szczecina. Regulamin Olimpiady przewidywał, że z każdego województwa zostaje wyłoniona trójka finalistów wraz z Opiekunem. Łódzkie reprezentowali: Michał Pietrzak z Wieruszowa, Michał Siedlecki z Rawy Mazowieckiej oraz Patrycja Siewierska z Poddębic. Opiekunem grupy został pan Jarosław Solecki – nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie.

W międzyczasie docierały do nas kolejne komunikaty o rozwijającej się pandemii. Poprzedzająca finał wizyta studyjna w Gdańsku została odwołana a warsztaty dziennikarskie przeniesione do świata wirtualnego. Po co warsztaty w konkursie historycznym ? Ano po to, żeby trójka finalistów mogła przygotować 10-15 minutowy film o tematyce historycznej. ,,Nasi” wybrali temat czwarty : ,,Marchewka i kij. Sposoby manipulowania opinią społeczną poprzez system kar i nagród w latach 1970 – 1990.”

Spotkania organizowane były cyklicznie, ale zawsze w Internecie. Nieśmiałe rozmowy, próby zapoznawcze, bo przecież trzeba było coś razem przygotować i jeszcze to obronić przed komisją. Pustynia pomysłów, burza myśli… milczenie, niepewność i małe kroki do tego, co miało powstać. Niełatwo pracuje się nad projektem z osobami, których się nie zna. Ale trzeba było – termin oddania prezentacji zbliżał się nieuchronnie.

Wreszcie pojawiły się małe propozycje; w toku pracy okaże się, że jest ich coraz więcej i więcej, tak że na koniec trudno będzie się zmieścić w 15 minutowym filmie.

Zaangażowaliśmy kolegów i koleżanki z wieruszowskiego LO, którzy mogli pomóc. Roch Synowiec z klasy 2bp zajął się montażem i oprawą graficzną, Kacper Kos skomponowaniem muzyki a śpiewem – równie utalentowana Amelia Michalczyk. Wśród nich wielu innych, którzy pomogli znaleźć materiały i uczestniczyli w uczniowskiej sondzie. ,,Centrum dowodzenia” projektem był na dropboxie u pana Soleckiego, który selekcjonował i przekazywał materiały dalej.

Prace trwały niestrudzenie dwa tygodnie – aż do ostatecznego dnia: 1 grudnia. Nocą dostarczono  materiały do ,,obróbki”, w południe poprawiono i wysłano do Gdańska.

Nadszedł czas kolejnych oczekiwań, tym razem najtrudniejszych – na finał. Tym razem bez ,,pompy”, uroczystej gali, koncertów i oklasków.. Pandemia.. Niestety, uroczystość odbyła się online. Mimo to wszyscy oczekiwali na wyniki w napięciu..

Po przesłaniu prezentacji odbyła się równie ważna część ustna trwającą dwa dni. Nasz zespół odpowiedział na pytania konkursowe jury, na drugi dzień obronił i zaprezentował film. I nareszcie koniec – zrobione zostało już wszystko, nic więcej się nie doda, nic więcej powiedzieć się nie da.

17 grudnia 2020, wieczór, godzina 19.30. Przemówienie prof. Eislera – prezydenta Szczecina, koordynatorów Olimpiady i wreszcie ogłoszenie wyników.

Szok! Województwo łódzkie na drugim miejscu w Polsce! Uczniowie: Michał Pietrzak z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie, Michał Siedlecki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Reymonta w Rawie Mazowieckiej oraz Patrycja Siwierska z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach znaleźli się na ustach wszystkich uczestników !

Drugie miejsce w Polsce, nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł, nagrody rzeczowe, bon na publikacje książek historycznych i wybór indeksu na jedną z sześciu najlepszych uczelni w Polsce. I ważne słowa Michała Pietrzaka, który w wywiadzie, w imieniu całej grupy, mówił o przygotowaniach do Olimpiady , o trudnościach w okresie pandemii oraz o tym, jak wiele to wyróżnienie znaczy dla niego oraz pozostałych członków grupy.

Nieprzespane noce, poszukiwania materiałów , elokwencja i ogromna erudycja, wreszcie niedoceniana pomoc kolegów i koleżanek – wszystko to złożyło się na ogólnopolski sukces wieruszowskiego LO i dwóch innych szkół z województwa łódzkiego.

I na koniec cenne słowa pana Soleckiego: ,,Kiedy pojawiły się na tu gazecie informacje, że wygraliśmy w województwie, i że nie spoczniemy na laurach i dalej podejmiemy walkę wiedziałem, że tak będzie. Pięknie się cieszę wraz z moimi uczniami. Kopernik to zwykłe miejsce,  które jak się okazuje staję się czasem niezwykłe. Nieliczni zaś magii tej mogą doświadczyć w sobie, nie wszyscy też ją rozumieją. Kiedy rankiem wychodzę do pracy na spotkanie z taką kreatywną młodzieżą jak Michał, Marta, Amelia, Roch, Maja, Weronika i wielu innych jeszcze czuję, że warto było posiedzieć, zarwać kilka nocek i cieszyć się razem z nimi. A co będzie za rok.? Michał zdobędzie swój indeks , decyzje gdzie pójdzie na studia pozostawiam jego wyborom. To inteligentny i dorosły już człowiek. A  za rok? Hm, proszę mnie cytować za rok. Postaramy się zdobyć  jeszcze więcej, bo jest z kim i dla kogo uprawiać magię uczenia a Wieruszów to może nie Hogvart ale z pewnością miejsce czarujące dla wielu z nas. Czasem wystarczy tylko powspominać a ów czar sam roztoczy swój promień. Nieprawdaż?”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments