25 lat od nawiedzenia figury Matki Bożej Fatimskiej w Wieruszowie

Właśnie dziś 15 lipca przypada 25. rocznica nawiedzenia figury Matki Bożej Fatimskiej w Wieruszowie.

Wierni z Wieruszowa i okolic przywitali Matkę Bożą Fatimską zatroskani o nasze zbawienie i o losy współczesnego świata.

 

15 lipca 1996 r. odbyło się powitanie figury na moście rzeki Prosny ul. Wrocławskiej o godz. 17.00. W peregrynacji uczestniczyli  wierni z dekanatów: Wieruszowskiego, Lututowskiego, Bolesławieckiego, Złoczewskiego i Wołczyńskiego. Uroczysta procesja przeszła do ołtarza polowego przy kościele Zesłania Ducha Św., gdzie pod dwoma drzewami stojącymi do dzisiejszego dnia odbyła się msza święta pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Napierały ordynariusza diecezji kaliskiej. W kolejności  figurę Pani Fatimskiej powitali: o. Karol Oset przeor oo.paulinów, Czesław Wróblewski burmistrz Wieruszowa, rodzice, dzieci i młodzież. Potem figura została przeniesiona na krótki czas do kościoła ojców paulinów, a wierni trwali w modlitewnym czuwaniu i obchodzili  dookoła figury. Wieczorem o 22:00 w uroczystej procesji ze świecami tłum wiernych przeszedł ulicami miasta: ul. Dąbrowskiego, Mickiewicz, Rynek, Warszawska, Kaliska, Waryńskiego, Fabryczna, Oś. ZPW (między blokami), Warszawska –  figura Pani Fatimskiej została przeniesiona do kościoła p.w. św.Stanisława B. i M.. O północy została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem biskupa ordynariusza z udziałem wiernych zwłaszcza młodzieży ze wszystkich dekanatów. Trwało modlitewne nocne czuwanie, które nawiedzali rzesze wiernych. 16 lipca 1996 r. miały miejsce  spotkania z Maryją min.: Różaniec Fatimski, Nabożeństwo Ekspiacyjne, Godzina Miłosierdzia, rano Msza Św. Dla chorych, adoracja dla Rodziny Różańcowej i dzieci. O godz. 14:30 została odprawiona Msza Święta pożegnalna koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Teofila Wilskiego. Maryję pożegnały dzieci oraz  rodzice, młodzież, burmistrz Wieruszowa i ks. proboszcz Henryk Orszulak.

Pielgrzymująca Pani Fatimska nawiedziła jeszcze inne miasta diecezji kaliskiej.

W naszej diecezji kaliskiej odbywała się w dniach 13-20 lipca 1996 r. peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej (Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Wieruszów, Bralin, Twardogóra, Krotoszyn, Jarocin).

Podsumowując peregrynację ks. bp Stanisław Napierała 15 sierpnia 1996 roku powiedział:

,,Nawiedzenie Matki Bożej Fatimskiej było wielkim wyznaniem wiary, dokonanym z mocą i publicznie. Było jakby powtarzaniem za Piotrem Apostołem słów, które słyszymy w dzisiejszej Ewangelii: ,,Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego” (Mt 16, 16). To wyznanie sprawiła w nas Maryja. Ona, która zgromadziła licznie lud Boży przy znaku swej Fatimskiej Figury, nie zatrzymywała nikogo na sobie samej, lecz prowadziła każdego do swego Syna…”

Jednym z głównych motywów odwiedzin Pani z Fatimy było „podziękowanie za dar wolności w wymiarze politycznym, społecznym i religijnym, dostrzeżenie spełnienia jednej z ważnych obietnic fatimskich dotyczących Rosji” oraz wdzięczność za posługę pasterską Jana Pawła II, a zwłaszcza uratowanie go od śmierci w zamachu na placu św. Piotra. Dlatego również nawiedzenie Matki Bożej Fatimskiej, nie tylko w Wieruszowie, ale w całej Polsce, wzywa do nawrócenia ku Bogu, Kościołowi i Ewangelii. Pomimo że objawienia fatimskie zakończyły się 99 lat temu, Matka Najświętsza nie przestaje nas wzywanie do codziennego odmawiania różańca świętego, a szczególnie każdego 13 dnia miesiąca i w jej święta maryjne.

W wielu parafiach diecezji kaliskiej po nawiedzeniu figury Matki Bożej Fatimskiej wzrosła duchowość wspólnot. A szczególnie są odprawiane nabożeństwa fatimskie każdego 13 dnia miesiąca wspominając te objawienia w Fatimie od maja do października. Na pamiątkę tamtych wydarzeń postawiono Grotę z figurą NMP Fatimskiej przy kościele św.Stanisława.

13 maja 1917 r.w  Fatimie Matka Najświętsza objawiła się trojgu małym dzieciom i powiedziała im o wielkim zagrożeniu Świata z powodu ludzkich grzechów. Wzywała wszystkich do pokuty, nawrócenia się i modlitwy, a szczególnie do odmawiania różańca świętego.

Piotr Kołodziejczyk
Foto. zbiory prywatne udostępnione dla redakcji
Ten wpis został opublikowany w kategorii Religia, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments