Lututów – kopuła kościelnej wieży mauretańskiej – ostatni element budowy

Opisując w artykułach historię Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie zawsze miałem nadzieję, że kiedyś zobaczę utrwaloną bryłę architektonicznego dominanta miasta – murowany kościół w budowie. I stało się.

 

Na zdjęciu nieznanego autora widoczny jest kościół z okresu ostatniej fazy jego budowy. Zdjęcia zrobionego wówczas z terenu niezabudowanej przestrzeni Lututowa. Dzisiaj, to pobocze ulicy Stalskiego przy ogrodzeniu placu zabaw Przedszkola. Z miejsca tego – wtedy i dzisiaj widoczna jest wielkość bryły kościoła. Wszystkie budynki rynku lututowskiego zasłaniają jedynie niewielki fragment przyziemia kościoła.

Tyle lat, a czas jakby się zatrzymał. Widoczna kopuła, częściowo inne budynki, lecz panorama miasta taka sama. On, pusta przestrzeń na tle nieba w jego wysokości i dachy dwupiętrowych kamienic zabudowy Rynku nad poziomem terenu – otoczenia Kościoła. Na zdjęciu z okresu początku ubiegłego stulecia widoczny jest brak kopuły wieży mauretańskiej – hełmu – ostatniego elementu budynku.

To dokument potwierdzający że decyzja zmiany wysokości i kształtu prawej wieży nastąpiła w ostatniej fazie budowy. Jak wiemy projekt kościoła przewidywał dwie jednakowe wieże. Obie tej samej wysokości i takiej samej formy architektonicznej – lewej – wyższej. Najbardziej prawdopodobną przyczynę zakończenia wieży prawej na tej wysokości i w tym kształcie opisywałem w poprzednich artykułach. Wówczas tak zdecydowano, tyle zdołano udźwignąć, tak wykonano, i tak przetrwało do dnia dzisiejszego.

Marek Zgadzaj

Dokumenty źródłowe:

1. Zdjęcie nieznanego autora z początku ubiegłego stulecia
2. Zdjęcie współczesne autor
3. Film – zmiana w czasie, współpraca z Michałem Bakiem
4. Analiza własna

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments