Wkrótce rozpoczną się prace archeologiczne w Lututowie

5 lipca w remizie OSP Piaski odbyło się robocze spotkanie, którego tematem były mające wkrótce rozpocząć się prace archeologiczne prowadzące do znalezisk z powstania styczniowego w lesie „Koziołek”, „Cezarek” i „Olszynka”, czyli na terenach, na których 158 lat temu rozegrała się znacząca bitwa w dziejach narodu polskiego – „Bitwa pod Lututowem”.

W tym celu zawiązała się grupa inicjatywna – ta sama, która w gminie Lututów zrealizowała już kilka przedsięwzięć historyczno- patriotyczno- edukacyjnych. Silną grupą stawili się ochotnicy z jednostki OSP Piaski, którzy są „właścicielami” tego historycznego terenu. Druhowie stawili się na czele ze swoim prezesem a jednocześnie prezesem gminnym OSP dh Sławomirem Wolniewiczem. Obecny był Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie Pan Tomasz Klimecki, Przewodniczący Rady Miasta w Lututowie Pan Marek Zgadzaj oraz redaktorzy Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego i portalu www.powiatowy.pl Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek.

Przygotowywana jest dokumentacja i stosowne pozwolenia aby archeolodzy z Ostrowa Wielkopolskiego mogli podjąć działania. Na kolejnym spotkaniu gościć będziemy archeologów, którzy przedstawią nam koncepcję i wymiar robót.

Żywimy głęboką nadzieję, że nikłe ślady mogił poległych powstańców pozwolą na odsłonięcie zarysu miejsc pochówku i znalezisk archeologicznych. W przedsięwzięcie zaangażowali się posłowie z Wielkopolski, z racji tego, iż gro powstańców z 230 osobowego oddziału pod dowództwem Antoniego Korytyńskiego pochodziło z zaboru pruskiego czyli z Wielkopolski. Liczymy na zaangażowanie naszych parlamentarzystów i radnych oraz osób, które mogą pomóc w tym projekcie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Lututowem

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments