Nie ma większego głodu niż potrzeba miłości …..

22 sierpnia w Rogowie w powiecie brzezińskim na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyły się  Dożynki Wojewódzko-Powiatowo-Gminne i Diecezjalne Diecezji Łódzkiej.

 

Uroczystość  rozpoczęła się Mszą Świętą, w której  dziękowano za tegoroczne plony. Nabożeństwu  celebrował  arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś w asyście duszpasterzy rolników i pszczelarzy. Gospodarzem dożynek był   Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber z  zarządem województwa, przewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwoną Koperską,  radni wojewódzcy Szczególnymi gośćmi dożynek byli : Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński,  Waldemar Buda – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, parlamentarzyści,  samorządowcy. Impreza dożynkowa  wzbudziła duże zainteresowanie  mediów. W organizację dożynek włączył się  powiat brzeziński, gmina Rogów i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego tj.  Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie.

Jest to święto rolników i to oni jako pierwsi zostali powitani przez marszałka Schreibera.

-Bóg zapłać rolnikom za ten chleb. Niech dożynki będą czasem refleksji nad świętością tej wspaniałej uroczystości, nad świętością chleba. Abyśmy potrafili przenieść tę refleksję w naszą codzienność – mówił po mszy marszałek Grzegorz Schreiber.

Po nabożeństwie zaczęła się ceremonia obrzędowa. Starostowie dożynek: Cezary Kozioł z Przyłęku Dużego – radny gminy Rogów i Justyna Kołodziejczyk – sołtys Kotulina przekazali bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki gospodarzowi Święta Plonów Marszałkowi województwa Łódzkiego Grzegorzowie Schreiberowi. Wojewódzki gospodarz dożynek pokroił chleb, po czym wraz ze starostami dożynek podzielił się nim z uczestnikami nabożeństwa.

Powiaty z województwa łódzkiego ofiarowały misternie wykonane wieńce dożynkowe. Wieńce prezentowały się przed ołtarzem polowym. Wszystkie wzięły udział w Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Łódzkiego. Komisji konkursowej najbardziej spodobał się wieniec  Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie. Laureatami zostali też: gmina Chąśno i Koło Gospodyń Wiejskich z Raczyna w powiecie wieluńskim. Najpiękniejsze wieńce poprowadziły korowód dożynkowy.

Po części obrzędowej nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na docelowe miejsce dalszej uroczystości. Niepowtarzalny klimat dożynek wojewódzkich można było już poczuć w drodze na Mszę dziękczynną w intencji rolników. Teren Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie zapełniał się gośćmi, a tych ciągle przybywało. Ponad 200 stoisk wystawienniczych, a na nich produkty lokalne, których można było posmakować:   znakomite ciasta,  wyśmienite dania, zależnie od regionu.

Powiat wieruszowski reprezentowało KGW Sokolniki i KGW Pichliczanki. Panie pięknie ubrane w stroje ludowe chętnie serwowały swoje produkty.  Koła Gospodyń Wiejskich bardzo się starały, bowiem zaplanowano konkurs kulinarny ,,Łódzkie smakuje”. Gminę Galewice reprezentował wójt Galewic Piotr Kołodziej, natomiast media z terenu powiatu wieruszowskiego reprezentowali redaktorzy z Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego i portalu www.powiatowy.pl

Wręczone zostały nagrody w konkursie ,,Sołtys na Plus”. Zwycięscy to: Maria Stępień, sołectwo Pawłówek w gminie Dłutów, Piotr Skupień, sołectwo Rokszyce w gminie Wola Krzysztoporska, Iwona Cyjer sołectwo Brudnów w gminie Dalików.

Do konkursu kulinarnego ,,Łódzkie smakuje” mogło się   zgłosić maksymalnie sto Kół Gospodyń Wiejskich  w  trzech kategoriach:

I kategoria: „Wytrawne smaki Łódzkiego” – w ramach tej kategorii, zgłoszona może zostać potrawa o charakterze wytrawnym, podana w wersji na gorąco, bądź na zimno, aspirująca do miana kulinarnej wizytówki regionu łódzkiego;

II kategoria: „Słodkie smaki Łódzkiego” – do tej kategorii mogą zostać zgłoszone wyroby cukiernicze, ciasta, desery – aspirujące do miana kulinarnej wizytówki regionu łódzkiego;

III kategoria: „Wigilijne smaki Łódzkiego” – w ramach tej kategorii, zgłoszona może zostać potrawa o charakterze wigilijnym, podana w wersji na gorąco, bądź na zimno, aspirująca do miana kulinarnej wizytówki regionu łódzkiego.

W każdej z trzech kategorii konkursowych przyznano  po trzy nagrody finansowe.
Szczegóły konkursu    http://lodzkie.ksow.pl

Nie zapomniano również o tym, że ciągle funkcjonujemy w czasie pandemii covid-19, w związku z tym na terenie  dożynek został ulokowany mobilny punkt szczepień.

Wojewódzkim Dożynkom  towarzyszył piknik rodzinny  ,,Lato z funduszami unijnymi,,.  Zainteresowani mogli się dowiedzieć się  o funduszach unijnych,  poznać ofertę Urzędu Marszałkowskiego oraz podległych mu teatrów, domów kultury, filharmonii, itp. Marszałek Grzegorz Schreiber zakomunikował  nowy projekt Województwa Łódzkiego „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” . W ramach tego projektu  powstanie kilkanaście różnych programów skierowanych właśnie do rolników, sadowników, ogrodników, leśników, pszczelarzy, a także do samorządowców.

– To projekt, w którym chcemy wspierać rozwój szeroko rozumianego rolnictwa, wykorzystując potencjał naukowy naszego regionu.  Chcemy wspomóc rolników, by mogli ze zdrową żywnością trafić bezpośrednio do odbiorców. Chcemy otworzyć rolnikom możliwość sprzedawania żywności, przetworów bezpośrednio mieszkańcom dużych miast w regionie.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. Dla nich  przygotowano  strefę zabaw i animacji. Od godziny 15.00 na scenie wystąpiły zespoły ludowe: Piliczanie z Łowicza, zespół Gorzkowice i Blichowiacy z Łowicza. Wieczór zaś  należał do gwiazd:  Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów i zespołu Zakopower.

Przyszedł  czas na zabawę pod sceną. W niedzielę 22 sierpnia Gmina Rogów była  z pewnością   najbardziej rozbawionym miejscem w województwie łódzkim. Wspaniała pogoda, wyjątkowy klimat i  frekwencja, która  przerosła oczekiwania organizatorów.

Pozostaje tylko POGRATULOWAĆ!!!

Foto/film – E.Tomaszek, RW.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments