Odpust Przemienienia Pańskiego w Węglewicach

Najsłodszy Jezu, Chryste nasz i Panie,
Dziś prosimy Ciebie usłysz to błaganie.
Cudowny Boże, przez Twe Przemienienie
Strapienia nasze obróć w pocieszenie.

 

6 sierpnia 2021 r.  odbył się odpust Przemienienia Pańskiego w Węglewicach. W południe została odprawiona suma odpustowa, której przewodniczył ks. kan Kazimierz Bednarski. Zebranych powitał na początku mszy św. – proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. kan Ryszard Regulski.
Modlitewne spotkanie przeżywamy w roku św. Józefa pod hasłem „Z Józefem na Górę Przemienienia”.

Po raz 169. wyruszyła Piesza Pielgrzymka z Wieruszowa, aby podtrzymać tradycję, którą nasi Ojcowie ślubowali  wiele lat temu, jak wiemy z historii. 6 sierpnia – w święto Przemienia Pańskiego gromadzą się tu licznie rzesze ludzi, prosząc i dziękując Jezusowi Chrystusowi za łaski uzdrowienia.

Do Węglewic pielgrzymowano już za czasów naszych pradziadów. Pielgrzymki miały charakter dziękczynny, modlono się o odwrócenie epidemii cholery, która obiegła obszar miasta Wieruszowa i okolic. Ludzie prosili Boga o oddalenie epidemii. Lud postanowił podziękować za wysłuchane prośby zanoszących do Ojca Niebieskiego i wyruszyć w pątniczej pielgrzymce obierając pobliski kościół w Węglewicach, w którym znajdował się obraz „Przemienia Pańskiego” (znajduje się do dnia dzisiejszego).

Kult Pana Jezusa Przemienionego zaczął się rozwijać od XIX wieku a szczególnie przez pielgrzymów pieszej pielgrzymki z Wieruszowa i okolic, zwłaszcza, kiedy to 169 lat temu przyszli prosić o przemianę i oddalenie groźnej epidemii cholery, która siała spustoszenie w mieście. To tu w modlitwie postanowili błagać o odwrócenie choroby i nieszczęść przed obrazem Przemienienia Pańskiego w Węglewicach.

Dziś prosimy Chrystusa Przemienionego o oddalenie i przeciwdziałanie groźnej epidemii – ciała i duszy.

Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski, Religia, Węglewice, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments