Wielka historia w małych Ojczyznach”.

12 września, w 97. rocznicę utworzeniu Korpusu Ochrony Pogranicza, w miejscowości Gola w Gminie Bolesławiec miała miejsce uroczystość realizowana przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia w ramach projektu pn. „Piknik historyczny. Wielka historia w małych Ojczyznach”.

Projekt został dofinansowany ze środków Gminy Bolesławiec.
Miejsce wydarzenia nie było przypadkowe. To właśnie w tym miejscu do wybuchu II wojny światowej, przez sześć wieków, Prosna była rzeką graniczną.

Piknik rozpoczął się od zapalenia zniczy w miejscu upamiętniającym walki I Pułku Kawalerii KOP w Piaskach. Następnie uroczystym przejazdem z rynku w Bolesławcu członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, władze gminne oraz mieszkańcy i członkowie SHBON przejechali do Goli.
O godz. 14.00 po powitaniu gości, Marek Gogola – pracownik Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a jednocześnie członek SHBON przybliżył zebranym historię miejsca w którym miała miejsce uroczystość.

Następnie dokonano odsłonięcia turystyczno – historycznego symbolicznego przejścia granicznego, które znajduje się na przystanku autobusowym.
Przystanek przybrał nowe oblicze – zamontowano dwie tablice informacyjne, namalowano mural na jednej ze ścian, wkomponowano na wejściu do przystanku budkę strażniczą. Obok przystanku zamontowano również stojak na rowery.

Po krótkiej przerwie grupy rekonstrukcyjne wzięły udział w inscenizacji historycznej, która przedstawiała okres przygotowań oddziałów Wojska Polskiego poprzedzającym wybuch wojny 1939 r. oraz codzienną pracę strażników granicznych. Przedstawione zostały również dwa epizody przechwycenia przemytnika oraz szpiega niemieckiego.

Przez cały czas trwania pikniku uczestnicy mogli bezpłatnie wyrobić sobie pamiątkowy paszport II RP oraz uzyskać pieczątkę przejścia granicznego Gola oraz odwiedzić strażników granicznych niemieckich i uzyskać pamiątkową pieczątkę przejścia granicznego Gołkowice. Zainteresowanie było ogromne, wydano ponad 500 paszportów.

Na pikniku nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu grupy „Bolero” z Bolesławca oraz Towarzystwa Aktywnych Kobiet z Sokolnik. Można było bezpłatnie poczęstować się żołnierskim żurkiem, pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem oraz swojskim ciastem. Dodatkową atrakcją były dioramy przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich z Bełchatowa, Grupę Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty z Dzierżoniowa, SHBON z Wielunia oraz stoisko ze współczesną bronią strzelecką ze zbiorów Macieja Szustaka i Tomasza Partyczyńskiego.
Składamy serdecznie podziękowania:
– gminie Bolesławiec za dofinansowanie projektu,
– Dorocie i Arturowi Makówka za udostępnienie terenu na realizację pikniku,
– kolegom z zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych:
ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 pułku Ułanów Jazłowieckich za niesamowity pokaz umiejętności kawaleryjskich,
z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich z Bełchatowa, z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty z Dzierżoniowa,
– Maciejowi Szustakowi za wystawę broni współczesnej,
– Ochotniczej Straży Pożarnej w Goli a pomoc w organizacji pikniku oraz za przekazanie zabytkowej łódki patrolowej,
– mieszkańcom Goli za pomoc w organizacji pikniku i przepyszne ciasto,
– Adamowi Kurzawa za namalowanie muralu,
– dr Ksaweremu Jasiakowi za opracowanie materiału na tablice informacyjne,
– Mariuszowi Mączka – właścicielowi „Gościńca nad Prosną” za ufundowanie posiłku,
– Januszowi Jasińskiemu, Wiesławowi Korkowi, Bożenie Cyga,
– Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu i Muzeum w Praszce,
– Grupie „Bolero” z Bolesławca oraz Towarzystwu Aktywnych Kobiet z Sokolnik za program artystyczny,
– patronom medialnym (Dziennik Łódzki, Radio Ziemi Wieluńskiej, Kulisy Powiatu, Ilustrowany Tygodnik Powiatowy, Gazetę Łącznik),
– wolontariuszom i członkom naszych rodzin za pomoc,
– wszystkim dziękujemy za tak liczną obecność, za wszystkie ciepłe słowa, które zostały skierowane pod naszym adresem.

Jesteśmy pewni, że miejsce w którym powstało symboliczne turystyczno – historyczne przejście graniczne stanie się produktem turystycznym Gminy Bolesławiec oraz powiatu wieruszowskiego i będzie odwiedzane licznie przez turystów w celu poznania niezwykle bogatej historii tego miejsca.

W ramach projektu zostanie namalowany jeszcze jeden mural na przystanku w Podbolesławcu oraz powstanie film promocyjny z przebiegu pikniku historycznego.
Foto: Radio Ziemi Wieluńskiej, Elżbieta Gębala, Marcelina Botuszan, Zofia Siwik

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments