Jasnogórskie Dożynki i Wystawy Rolnicze

Wystawy Rolnicze i Dożynki Jasnogórskie mają już wieloletnia tradycje i korzeniami sięgają czasów zaborów.

 

 

Idea powrotu do wystaw i dożynek powróciła po transformacji ustrojowej w Polsce w roku 1990. Pierwsza Krajowa Wystawa Rolnictwa odbyła się 5 i 6 września 1992 roku. Z roku na rok jej popularność i zakres rosły.

Pierwsze dożynki jasnogórskie odbyły się 5 września 1982 r kiedy to wspólnoty ogrodników, rolników i środowisk ludowych zwróciły się do Prymasa Polski ks kardynała Józefa Glempa z prośba o zorganizowanie dziękczynienia za plony. Od tego czasu w każda pierwsza niedziele września odbywa się uroczysta Msza Święta dziękczynienia za zbiory.         Współorganizatorem tegorocznych uroczystości Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

To z jego inicjatywy i zaproszenia w tegorocznych uroczystościach udział brało Koło Gospodyń Wiejskich z Kopanin. KGW do współpracy zaprosiło Kapelę Ludowa „Lututowianie” i rękodzielników do prowadzenia warsztatów w zakresie rękodzieła w postaci kwiatów z bibuły i wianków na głowy oraz rzeźbienia w drewnie.

Niezależnie od formalnego podziału obowiązków w zajęciach zgodnie brała udział cała delegacja z Lututowa.

W przerwach między zajęciami uczestnicy zwiedzali niekończące się szpalery wystawców, straganów i stoisk z ofertami dla rolników, ogrodników, pszczelarzy, myśliwych i leśników.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Częstochowa, Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments