[Łęka Opatowska] Narodowe Czytanie z koncertem i wystawą malarską

9 września 2021 r. w Rządcówce w Łęce Opatowskiej odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łęce Opatowskiej z siedzibą w Opatowie. Podczas tegorocznej, dziesiątej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej odczytano fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”.

Utwór, który został napisany w 1906 roku od razu zyskał dużą popularność i do dziś jest uważany za najważniejsze dzieło pisarki. Dzieło wielokrotnie wystawiane na deskach teatrów, doczekało się również kilku adaptacji filmowych. „Moralność Pani Dulskiej” cechuje komizm, gorzka ironia, bogactwo obserwacji obyczajowych oraz silna wymowa społeczna, a samo pojęcie „dulszczyzna” na stałe weszło do języka potocznego.

Zgromadzonych na jubileuszowej odsłonie Narodowego Czytania gości przywitała dyrektor Biblioteki Gabriela Brzezińska, następnie głos zabrał wójt gminy Łęka Opatowska Adam Kopis. W role lektorów, którzy odczytali fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” wcieli się zaproszeni goście: Katarzyna Szczepańska, Zofia Kucharska, Krystyna Macioszczyk oraz Marek Kowalski, a wprowadzenie do utworu przeczytał Adam Kopis.

Następnie odbył się koncert Marka Kowalskiego, lokalnego poety i muzyka, który zaprezentował kilka swoich utworów, wprawiając publiczność w poetycki nastrój. W repertuarze znalazły się utwory z płyty artysty „Nigdy nie jest za późno” wydanej w 2019 r. oraz nowe piosenki.

Po koncercie zgromadzeni goście mieli możliwość obejrzenia wystawy prac malarskich wykonanych przez Krystynę Macioszczyk, członkini Stowarzyszenia Plastyków Amatorów z Powiatu Kępińskiego. Przy okazji wystawy artystka podzieliła się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami na temat sztuki i procesu tworzenia obrazów.

W podziękowaniu za uświetnienie wydarzenia lektorzy oraz artyści otrzymali kwiaty i symboliczne podarunki. W trakcie spotkania nie zabrakło, również czasu na rozmowy przy kawie i słodkim poczęstunku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łęka Opatowska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments