Już w marcu rozpoczęcie badań archeologicznych na terenie Bitwy pod Lututowem 1863

21 stycznia w Urzędzie Miejskim w Lututowie odbyło się spotkanie dotyczące przeprowadzenia badań archeologicznych, które obejmą tereny potencjalnych miejsc pochówku powstańców styczniowych poległych w Bitwie pod ,,Koziołkiem,,.

 

W spotkaniu uczestniczyli: dr Aldona Andrzejewska, archeolog,   wykładowca w Katedrze Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa w Łodzi, mgr Aleksander Andrzejewski kierownik Zespołu Technicznego  z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego,  mgr Leszek Ziąbka Kierownik Działu Archeologii Muzeum w Kaliszu, mgr Sebastian Przybylski archeolog z  Ostrowskiego Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Enigma”, Burmistrz Lututowa Marek Pikuła, Przewodniczący Rady Miasta Lututów Marek Zgadzaj, Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie mgr Tomasz Klimecki,  druhowie z OSP Piaski: Karol Bartoszek, Bolesław Napierajczyk, Łukasz Tomczyk, Sławomir Wolniewicz, oraz Pan Wojciech Sztendel pasjonat historii i redaktorzy gazety powiatu wieruszowskiego Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portalu www.powiatowy.pl Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek. ITP i powiatowy.pl  obejmie patronatem medialnym  prace badawcze na terenie Bitwy pod Lututowem 1863, ww redaktorzy   bezpośrednio będą  uczestniczyć w prowadzonych badaniach i relacjonować ich przebieg.

Przewodniczący Rady Miasta Lututowa Marek Zgadzaj na początku spotkania przedstawił rys historyczny zdarzeń, jakie miały miejsce w okresie powstania styczniowego również na terenie Lututowa. Zaproszeni goście w osobach archeologów przedstawili w zarysie plan działań związanych z przeprowadzeniem badań archeologicznych. Ustalono, że pierwsze prace badawcze rozpoczną się już w marcu br. Uzyskane wyniki tych badań pozwolą na podjęcie decyzji o kontynuowaniu badań odkrywkowych. Jeżeli wyniki będą obiecujące planuje się, że w miesiącu lipcu na miejscu badań pojawi się grupa archeologów wraz ze studentami Instytutu  Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego w celu dokonania szczegółowych badań odkrywkowych.

Obecny na spotkaniu Pan Wojciech Sztendel zaprezentował artefakty, które znalazł na terenie bitwy, a także na terenie miejscowości   dawnego powiatu wieluńskiego. Wśród prezentowanych eksponatów mogliśmy zobaczyć zbiór monet: polskich, rosyjskich  i niemieckich z tamtego okresu, szkaplerze, guziki wojskowe i oryginalną kulę armatnią z okresu powstania styczniowego, którą znalazł na polu swoich dziadków, w pobliżu terenu bitwy i lasu ,,Koziołek,,.

Uczestnicy spotkania wyrazili zadowolenie z podjętych ustaleń zaproponowanych przez wszystkie strony biorące udział w  naradzie. Burmistrz Marek Pikuła i Przewodniczący RM Marek Zgadzaj podziękowali wszystkim za przybycie i podjęte ustalenia,   obiecali, że podejmą wszystkie działania aby ten projekt badawczy doprowadzić do pozytywnego zakończenia.

Anna Świegot/E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments