Upamiętnili 159. rocznicę Powstania Styczniowego

W dniu 22 stycznia 2022 roku, w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Gloria Victis”, Burmistrz Lututowa Marek Pikuła, Radna Rady Powiatu Wieruszowskiego Iwona Chadryś oraz redaktorzy wieruszowskiej gazety Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portalu www.powiatowy.pl Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek upamiętnili  Bohaterów zrywu niepodległościowego.

Szczególny wymiar tej uroczystości upamiętniającej kolejną rocznicę wybuchu powstania  nadał udział rekonstruktorów  stowarzyszenia Gloria Victis, którzy  wystawiali wartę honorową podczas  składania i zapalania zniczy. Rekonstruktorom w strojach powstańców z 1863 roku asystowały kobiety ubrane w czarne suknie symbolizujące żałobę narodową.

Znicze pamięci zapalono  między innymi: na cmentarzu lututowskim przed kaplicą grobową Pelagiusza Cieleckiego – cywilnego naczelnika powstania na powiat wieluński, przed pomnikiem    powstańców poległych w Bitwie pod Lututowem oraz pod symbolicznym głazem na terenie  bitwy powstania styczniowego w lesie ,,Koziołek.

Podniosłym akcentem, który miał miejsce przy obelisku było   uhonorowanie Katarzyny Idzikowskiej odznaczeniem ,,In Memoria Gloria Victis,,  za szczególny wkład w kultywowanie historii Polski. Medal ten nadawany jest przez rekonstruktorów dla rekonstruktorów.

Następnie  udano się do Galewic, aby zapalić znicze na mogile nieznanych powstańców 1863 roku w przypałacowym parku. Kolejnym miejscem upamiętnienia były mogiły na starym cmentarzu w Węglewicach powstańców 1863 roku: Franciszka Rojewskiego,  Anny Kozłowskiej i Ildefonsa Kozłowskiego.

Na skraju lasu, pod Starym Ochędzynem znajduje się kapliczka upamiętniająca  bitwę w dniu 20 kwietnia 1863 r. oddziału Franciszka Parczewskiego z odziałem rosyjskim majora Siemianowa.  W tym miejscu zginął dowódca oddziału powstańczego  Browarski z Piwonic k/Kalisza. I w tym miejscu zapłonęły dzisiaj znicze.

Ostatnim miejscem upamiętnienia był cmentarz w Dzietrzkowicach. Rekonstruktorzy Gloria Victis, Radna Rady Powiatu Wieruszowskiego Iwona Chadryś oraz redaktorzy  ITP i  powiatowy.pl  zapalili znicze na mogile powstańca styczniowego Rocha Dery.

W 159. rocznicę wybuchu powstania dzięki tej grupie lokalnych  patriotów zapłonęło światło pamięci niezwyciężonym na wielu mogiłach,  symbolicznych obeliskach i pomnikach w powiecie wieruszowskim. Bardzo ważne jest, żebyśmy pamiętali o powstaniach i powstańcach,    zrywach niepodległościowych, które były w okresie zaborów. To jest nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne.

Cześć Ich Pamięci!

Anna Świegot

Zdjęcia: E. Tomaszek, Bogdan Chadryś

Film: E. Tomaszek

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzietrzkowice, Galewice, Lututów, Ochędzyn Stary, Węglewice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments