Łódzkie na Plus – podsumowanie tygodnia w skrócie

Dzielimy pieniądze z UE

Marszałek już dzieli pieniądze unijne, które mają do nas wpłynąć przez najbliższe lata, ale przedsiębiorców zaprasza po pożyczki jeszcze ze starej transzy.

 

Zarząd Województwa Łódzkiego uzgodnił z Ministerstwem Funduszy i Rozwoju Regionalnego podział 2,3 mld euro, jakie region otrzyma w ramach funduszy unijnych do wykorzystania do roku 2027. Marszałek podpisał Kontrakt Programowy z wiceministrem Waldemarem Budą. Teraz pora na negocjacje z Unią Europejską.

Łódzkie zaproponuje w nich kilkanaście propozycji tzw. inwestycji priorytetowych, które mają kluczowe znaczenie i nie będą musiały startować w konkursach, żeby otrzymać wsparcie na realizację. Są wśród nich: budowa torów kolejowych łączących Bełchatów z linią 131 czyli dawną Magistralą Węglową, rewitalizacja obszarów zdegradowanych, budowa Centrum Folkloru, Hali Produktów Tradycyjnych i Lokalnych, „Ogrodów Nauki” czy Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego.

Konsorcjum Transportu Kombinowanego

Pieniądze unijne to również wsparcie transformacji energetycznej regionu w związku z planowanym zakończeniem wydobycia węgla w okolicach Bełchatowa. Dodatkowo PGE Polska Grupa Energetyczna planuje zainwestować w tym rejonie Bełchatowa.

Jednym z podjętych w ostatnim czasie działań jest powołanie Konsorcjum Transportu Kombinowanego, które powstaje w Karsznicach koło Zduńskiej Woli na bazie największego w centralnej Polsce kolejowego terminala przeładunkowego.  W realizację inwestycji zaangażowały się wielkie firmy: PGE Polska Grupa Energetyczna ze spółką Betrans, która od prawie 20 lat świadczy usługi transportowe na rzecz sektora wydobywczo-wytwórczego, oraz PKP Cargo Terminale, odpowiedzialna za rozwój i obsługę sieci terminalowych w Polsce. Prezesi zarządów spółek podpisali w tej sprawie list intencyjny w obecności zaangażowanego w powołanie konsorcjum marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera.

– Port, który powstaje w Karsznicach, to niezwykle ważne przedsięwzięcie istotne dla całego województwa. Powstające Konsorcjum to sygnał dla mieszkańców okręgu bełchatowskiego, że budujemy wspólną inwestycję dla was – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.

Pożyczki 0-procent!

Oprócz wielkich inwestycji, pieniądze unijne przydają się również w pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom, ale w walce z wielkim problemem. Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego – jednostka nadzorowana przez samorząd województwa łódzkiego – podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, dzięki której przedsiębiorcy z województwa łódzkiego mogą starać się o nieoprocentowane pożyczki, jeśli stracili płynność finansową w związku z pandemią Covid-19. W sumie do rozdysponowania jest 41,2 mln zł. Pożyczkę płynnościową będzie można wykorzystać m.in. na wynagrodzenia pracowników, zobowiązania przedsiębiorcy, bieżące raty kredytów i pożyczek, spłatę zaległości w ZUS i urzędu skarbowego. Nabór wniosków właśnie się rozpoczyna.

Szczegóły dotyczące ubiegania się o pożyczkę dostępne będą na stronie internetowej larr.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie na Plus. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments