Nowy Punkt Recepcyjny dla uchodźców w Łodzi

Dzięki współpracy wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego i Archidiecezji Łódzkiej w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi powstał drugi punkt recepcyjny, w którym uchodźcy znajdują kompleksową pomoc.

 

– To ogromne wsparcie ze strony kościoła i organizacji pozarządowych: Zupa na Pietrynie, Uliczna Misja Medyczna, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, a także Wojska Obrony Terytorialnej i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Ta pomoc pozwoliła nam otworzyć dzisiaj punkt, gdzie uchodźcy mogą przyjechać, zasięgnąć pomocy, umyć się, zjeść coś, a jeżeli mają taką potrzebę przespać się. Stąd, tak samo jak z Łódzkiego Domu Kultury będzie organizowany ich przejazd w inne zorganizowane miejsca, jeżeli będą sobie takiej pomocy życzyli. Jest to punkt drugi, ale nie ostatni w naszym województwie  – podkreślił wojewoda.

Z kolei ks. Tomasz Kopytowski, rzecznik  prasowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaznaczył, że w ramach łódzkiego kościoła przygotowywane są kolejne miejsca, w których będą mogli przebywać ludzie, którzy uciekają przed wojną i w ścisłej współpracy z wojewodą łódzkim takie kolejne miejsca są zgłaszane.

Nowy Punkt Recepcyjny mieści się przy ul. Broniewskiego 1a. Przygotowano tam 200 miejsc noclegowych, kącik dla dzieci, gabinet lekarski, miejsce do opieki nad dziećmi z przewijakiem i wanienkami do kąpieli. Na stołówce wydawane są ciepłe posiłki, a w namiocie wojskowym ustawionym obok Centrum Służby Rodzinie znalazło się miejsce z wieszakami na odzież dla dorosłych i dzieci, oraz pojemniki z środkami czystości i higieny osobistej.

– Było dla nas rzeczą oczywistą, że otwieramy nasze podwoje. Robimy wszystko, by przy współpracy z urzędami, czy organizacjami pozarządowymi na tyle na ile tylko możemy podchodzić do potrzeb tych osób bardzo indywidualnie. Tutaj mogą uzyskać schronienie przynajmniej na 24h. Staramy się, tam gdzie możemy szukać miejsc do współpracy z władzami województwa, miasta, Caritas czy innych organizacji. Mamy tu oczywiście dyżury służb medycznych, a także pomoc psychologiczną i terapeutyczną, co jest też coraz bardziej potrzebne – zaznaczył ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie.

Jedną z organizacji pozarządowych zaangażowaną w pomoc uchodźcom jest Zupa na Pietrynie:
– Od samego początku pomagaliśmy organizować punkty recepcyjne, dzięki czemu mamy już doświadczenie, które wykorzystujemy teraz w Centrum Służby Rodzinie. Wiemy jakie potrzeby mają osoby, które nas odwiedzają i staramy się im to wszystko zapewnić  – powiedział jeden z wolontariuszy.

Również 9. Łódzka Brygada WOT od samego początku działa w kontakcie z wojewodą w trybie zadaniowym, jak np. organizacja logistyczna punktów relokacyjnych, punktów informacyjnych, przyjmowanie uchodźców na dworcu Łódź Fabryczna czy w innych miejscach.

– Póki trwa kryzys będziemy wspierać Pana Wojewodę żołnierzami służącymi pomocą adekwatnie do sytuacji – podsumował dowódca 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Wiktorowicz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments