ZSCKR w Krakowie na konkursie kulinarnym „Przypomnieć zapomniane”

4. marca 2022 r. Anastazja Udalska – uczennica III klasy w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie wzięła udział w Krakowie w XXIII Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych „Przypomnieć zapomniane”.

 

To bardzo prestiżowy konkurs, do którego przystąpiły dwadzieścia trzy szkoły z Polski i z zagranicy: Łotwy, Litwy, Słowacji i Czech.

Na miejscu zostałyśmy miło powitane przez kierownika szkolenia praktycznego pana Tomasza Derę i poczułyśmy się jak w wykwintnej europejskiej restauracji, częstując się wyszukanymi daniami przygotowanymi przez uczniów.

Wydarzenie kulinarne rozpoczęło się od wystąpienia pani dyrektor ZSG nr 1 w Krakowie, Małgorzaty Matysik, która podkreśliła, że „Przypomnieć zapomniane” w rozumieniu aktualnych wyzwań dla absolwenta szkoły gastronomicznej to umiejętność łączenia tradycji ze zmieniającymi się trendami żywieniowymi, dbałość o ekologię, surowce i świadomość procesów technologicznych.

Konkurs był objęty patronatem honorowym: Wojewody Małopolskiego – Łukasza Kmity, Marszałka Województwa Małopolskiego – Witolda Kozłowskiego, Małopolskiego Kuratora Oświaty – Barbary Nowak, Prezydenta Miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego, Przewodniczącego Rady Dzielnicy XVI – Zygmunta Bińczyckiego oraz Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Zmagania o tytuł „najlepszego” przebiegały dwuetapowo. Po zakwalifikowaniu się do kolejnego etapu konkursu, uczennica musiała wykonać zadanie techniczne z produktów przygotowanych przez organizatora, a następnie przyrządzić od podstaw potrawę konkursową. Czasu było niewiele, bo całe zadanie trwało 180 minut. Anastazja poradziła sobie znakomicie i w nagrodę za przygotowanie zakąski zimnej „Staropolskiego pasztetu drobiowego z sosem żurawinowym i jabłkami macerowanymi w oliwie pietruszkowej” otrzymała wyróżnienie i nagrodę rzeczową.

W oczekiwaniu na decyzję jury uczestnicy konkursu, brali udział w zajęciach praktycznych pod nadzorem pana Łukasza Cichego – pracownika restauracji Biała Róża w Krakowie, podczas których przygotowali wykwintne danie – tatar z jelenia z dodatkiem trufli w oliwie pietruszkowej. Pan Konrad Korszla – cukiernik z Heron Live Hotel prowadził pokaz cukierniczy, na którym wykonał, wraz z uczestnikami konkursu, bezy z sosem malinowym i lodami waniliowymi.

Hasło przewodnie konkursu „Przypomnieć zapomniane” pozwoliło przenieść się nam do kuchni i receptur naszych przodków. Stanowią one dziedzictwo kulinarne, które jest podstawą do tworzenia nowych trendów w gastronomii.

Anastazji gratulujemy odwagi i kreatywności. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zagościmy ponownie w Krakowie, by wziąć udział w kolejnej edycji konkursu kulinarnego, który przekracza granice nie tylko województw…

Marzena Maciejewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments