Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

Kronika prasowa KPP w Wieruszowie – 09.05.2022r.

 

 

  1. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

W trakcie roku szkolnego wieruszowscy policjanci podejmują wiele działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. W ubiegłym tygodniu dzielnicowi spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej i Przedszkolu w Wyszanowie, w gminie Wieruszów.

Działania profilaktyczne w placówkach oświatowych, stanowią stały element pracy wieruszowskich dzielnicowych. W trakcie roku szkolnego policjanci spotykają się z dziećmi i młodzieżą nie tylko w miejscach aktywnego wypoczynku, ale również w szkołach. 27 kwietnia 2022 roku dzielnicowi – mł.asp. Agnieszka Wronka i sierż. Robert Leśnik spotkali się z dziećmi i młodzieżą w Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Wyszanowie, w gminie Wieruszów.

Podczas policyjnych prelekcji dzielnicowi przypomnieli najmłodszym o bezpiecznych zachowaniach w domu, w miejscach publicznych oraz w kontaktach z nieznajomymi. Ważnym punktem spotkań były informacje dotyczące przepisów drogowych również m.in. w nawiązaniu do bezpiecznego korzystania z jednośladów i telefonów komórkowych. Na zakończenie uczestnicy spotkań otrzymali „plany lekcji” ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Sieradzu.

  1. Bezpieczny majowy weekend w powiecie wieruszowskim

Długi majowy weekend to czas wiosennego wypoczynku, w którym wiele osób zdecydowało się na wyjazd. Nad bezpieczeństwem podróżujących jak co roku czuwali policjanci w całym kraju.

Tegoroczne policyjne działania „Majówka 2022” trwały 5 dni, od 29 kwietnia do 3 maja. W tym czasie policjanci dbali o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Mundurowi zwracali uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów. Jak co roku policjanci skupili się również na kontroli stanu trzeźwości kierujących. Funkcjonariusze byli także obecni w rejonach węzłów komunikacyjnych a także pojawiali się w miejscach rekreacji i wypoczynku, gdzie kontrolowali przestrzeganie ładu i porządku publicznego.

Czas majowego weekendu był w powiecie wieruszowskim czasem spokojnym i bezpiecznym. W tych dniach na drogach powiatu wieruszowskiego, nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Policjanci odnotowali tylko jedną niegroźną kolizję drogową. W czasie prowadzonych działań, wieruszowscy policjanci zatrzymali dwóch kierujących pojazdami pod działaniem alkoholu i jeden dokument prawa jazdy, za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Policjanci ujawnili również ponad 130 popełnionych wykroczeń z czego ponad 60 dotyczyło przekroczenia dozwolonych prędkości. Funkcjonariusze nałożyli na kierowców ponad 90 mandatów karnych oraz zatrzymali 2 dowody rejestracyjne, za niesprawność techniczną pojazdu oraz brak aktualnych badań technicznych.

  1. Dzielnicowi wytropili „śmieciarza”

Policjanci namierzyli mężczyznę, który wysypał śmieci w miejscu publicznym, w Walichnowach w gminie Sokolniki. Oprócz finansowej konsekwencji za swój czyn, sprawca wykroczenia musiał posprzątać swoje śmieci.

4 maja 2022 roku po godzinie 12:00 dyżurny wieruszowskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie, że w miejscu publicznym, w pobliżu jednej z posesji w Walichnowach w gminie Sokolniki, zostały wyrzucone śmieci. Zaśmiecanie miejsc publicznych stanowi jedno z najbardziej uciążliwych społecznie wykroczeń a ściganie ich sprawców, to jedno z priorytetowych zadań policjantów. W związku z powyższym, dzielnicowy gminy Sokolniki który pojechał na miejsce tej interwencji, od razu zajął się poszukiwaniem sprawcy tego wykroczenia. Dzięki dobrej znajomości rejonu, oraz współpracy z dzielnicowym z gminy Biała, policjant szybko ustalił mężczyznę, który postanowił urządzić sobie śmietnik z miejsca publicznego.

Okazał się nim 45 – letni mieszkaniec gminy Biała w powiecie wieluńskim, który przyznał się do porzucenia swoich śmieci. W tej sytuacji zaskoczony wizytą dzielnicowego z Sokolnik 45 – latek, został ukarany mandatem karnym. Dodatkowo mężczyzna musiał uprzątnąć swoje śmieci i doprowadzić miejsce do stanu przedniego. Poza tym sprawca wykroczenia został zobowiązany do podpisania umowy na odbiór odpadów komunalnych, w miejscowym urzędzie gminy.

Apelujemy do mieszkańców naszego regionu o nie zaśmiecanie miejsc publicznych w szczególności dróg, ulic, placów, ogrodów, trawników i innych ogólno dostępnych miejsc. Informujemy, że niektóre drogi powiatu wieruszowskiego są monitorowane pod kątem ich zaśmiecania. Przypominamy, że za zaśmiecanie, grozi grzywna w drodze mandatu karnego do 500 złotych lub grzywna przed sądem nawet do 5000 złotych.

  1. Kryminalni zatrzymali poszukiwanego

Wieruszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Ostrzeszowie. Poszukiwany został zatrzymany w gminie Galewice i trafił do zakładu karnego.

Policjanci z wieruszowskiej komendy Policji cyklicznie weryfikują informacje, dotyczące osób poszukiwanych. 5 maja 2022 roku w godzinach popołudniowych, kryminalni pojechali do jednej z miejscowości w gminie Galewice. Z posiadanej przez funkcjonariuszy wiedzy wynikało, że na terenie wytypowanej posesji, przebywa osoba poszukiwana. Ustalenia policjantów potwierdziły się. Na miejscu kryminalni zatrzymali 35 – letniego mężczyznę, poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Ostrzeszowie. Działania policjantów sprawiły, że mężczyzna został doprowadzony do zakładu karnego, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Opracował  :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments