Najsłodszy Jezu, Chryste nasz i Panie,
Dziś prosimy Ciebie usłysz to błaganie.
Cudowny Boże, przez Twe Przemienienie
Strapienia nasze obróć w pocieszenie.
6 sierpnia 2022 r. odbył się odpust Przemienienia Pańskiego w Węglewicach. W południe została odprawiona suma odpustowa, której przewodniczył ks. Rafał Zawisza, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowej koło Wielunia. Zebranych powitał na początku mszy św. – proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. kan Ryszard Regulski.
Po raz 170. wyruszyła Piesza Pielgrzymka z Wieruszowa pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”, aby podtrzymać tradycję, którą nasi Ojcowie ślubowali wiele lat temu, jak wiemy z historii.
Do Węglewic pielgrzymowano już za czasów naszych pradziadów. Pielgrzymki miały charakter dziękczynny, modlono się o odwrócenie epidemii cholery, która obiegła obszar miasta Wieruszowa i okolic. Ludzie prosili Boga o oddalenie epidemii. Lud postanowił podziękować za wysłuchane prośby zanoszących do Ojca Niebieskiego i wyruszyć w pątniczej pielgrzymce obierając pobliski kościół w Węglewicach, w którym znajdował się obraz „Przemienia Pańskiego” (znajduje się do dnia dzisiejszego).
Kult Pana Jezusa Przemienionego zaczął się rozwijać od XIX wieku a szczególnie przez pielgrzymów pieszej pielgrzymki z Wieruszowa i okolic, zwłaszcza, kiedy to 169 lat temu przyszli prosić o przemianę i oddalenie groźnej epidemii cholery, która siała spustoszenie w mieście. To tu w modlitwie postanowili błagać o odwrócenie choroby i nieszczęść przed obrazem Przemienienia Pańskiego w Węglewicach.
Piotr Kołodziejczyk