Dożynki Województwa Łódzkiego w Radomsku

21 sierpnia w Radomsku – Diecezja Częstochowska odbyły się Dożynki Województwa Łódzkiego.

Po czasie żniw, przyszedł moment na podziękowanie za plony. W tym roku Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber na Święto Plonów zaprosił do Radomska, powiat radomszczański.

Bóg zapłać za Waszą ciężką pracę, dziękuję za Wasze spracowane ręce, i tak po ludzku, dziękuję za to, że jesteście – tak marszałek Grzegorz Schreiber zwrócił się do gospodarzy z całego Łódzkiego podczas ceremoniału dożynkowego. – To jest dzień podziękowań. Dziękuję rolnikom, sadownikom, hodowcom bydła, trzody i drobiu, ale dzisiaj szczególnie chciałem podziękować pszczelarzom. Brawo za Waszą aktywność i obecność.

Uroczystości dożynkowe połączone z dożynkami diecezjalnymi i powiatowymi rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą Świętą w Parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej w Radomsku, którą odprawił  ks. arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski.  W pobliżu świątyni usytuowana była scena, na której rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. W pierwszej kolejności nastąpiło powitanie przez marszałka zaproszonych gości: rolników z terenu woj. łódzkiego, parlamentarzystów, samorządowców oraz wszystkich przybyłych gości.

W uroczystości uczestniczył cały Zarząd Województwa Łódzkiego, czyli wicemarszałkowie Piotr Adamczyk i Zbigniew Ziemba oraz członkowie zarządu: Robert Baryła i Andrzej Górczyński. Dożynkowego chleba skosztowali też posłowie z województwa łódzkiego: Anna Milczanowska, Robert Telus, Antoni Macierewicz i Piotr Polak, senator Wiesław Dobkowski oraz Janusz Wojciechowski, europejski komisarz ds. rolnictwa. Miasto Radomsko i powiat radomszczański reprezentowali prezydent Jarosław Ferenc i starosta Beata Pokora. Byli też radni wojewódzcy z Iwoną Koperską, przewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego na czele oraz samorządowcy z całego Łódzkiego. Pod sceną pięknie prezentowały się dzieła sztuki twórców ludowych – wieńce symbolizujące trud rolników, pięknie przyozdobione symbolami pól, lasów i pasiek, a ofiarowane przez mieszkańców poszczególnych powiatów województwa łódzkiego.

Tradycyjnie, jak przystało na obrzęd dożynkowy starostowie dożynek Pani Roma Kluska i Pan Emil Krakowski, gospodarze z powiatu radomszczańskiego wręczyli gospodarzowi święta rolniczego bochen chleba z tegorocznych zbiorów, a następnie wraz z przedstawicielami władz Radomska oraz powiatu radomszczańskiego poczęstowali wszystkich zebranych chlebem i miodem z pasiek. Dożynki to radosny obrzęd, w czasie, kiedy dzielono się chlebem naszym powszednim na scenie zespół folklorystyczny zgodnie z tradycją ośpiewywał wieńce dożynkowe pieśniami i przyśpiewkami.

Zanim utworzył sie korowód dożynkowy i wyruszył do Parku Solidarności wręczono nagrody za najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Województwa Łódzkiego” pierwsze miejsce zajęło KGW Kogel Mogel z Rajska Małego w pow. piotrkowskim, drugie Stowarzyszenie Dla Naszej Wsi Wicie z gm. Kocierzew w pow. łowickim, a trzecie KGW w Chórkach z gm. Grabów w pow. łęczyckim.

Następnie zaproszeni goście mieli okazję zabrać głos, podziękować rolnikom za tegoroczne zbiory, za ich codzienny trud i pracę na roli, za ogromy trud włożony w pracę dzięki, której na nasz stół codziennie trafia chleb. Oby za każdym razem, kiedy bierzemy do ręki chleb, towarzyszyła nam świadomość, że jest to owoc ziemi i pracy rolnika otrzymany od Boga – podkreślali mówcy. Zostały odczytane Listy Okolicznościowe od najwyższych władz państwowych.

Około godz. 14.30 wyruszył korowód dożynkowy. Uczestniczący w nim samorządowcy, strażacy, Panie z KGW, których barwne stroje akcentowały charakter ludowego święta rolniczego i nawiązywały do tradycji polskich.

Przykry dla nas, jako medium powiatu wieruszowskiego relacjonujące to wspaniałe wydarzenie i zapewne wyborców był fakt, iż na Dożynkach Województwa Łódzkiego nie było samorządowców z powiatu wieruszowskiego, nawet tych startujących z listy PiS. Czuliśmy się wobec tego zobowiązani reprezentować nasz powiat. Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portal powiatowy.pl nie musi zastępować wójtów, burmistrzów i radnych czy ich przedstawicieli. Otrzymujecie duże, ostatnio podwyższone wynagrodzenia więc chyba wiąże się to również  z reprezentacją  waszych gmin na wyższych szczeblach i podobnych wydarzeniach. Taka nasza opinia i mieszkańców naszego powiatu. My działamy w interesie publicznym stąd ta uwaga na prośbę naszych czytelników, mamy swoją pracę, mamy firmę, płacimy podatki, wasz brak obecności niech ocenią wyborcy i władze partii rządzącej. Od nas ,,czerwona kartka,,. Wielkie faux pas włodarze wieruszowscy. Przepraszamy, że relacjonując to piękne i radosne przedsięwzięcie, w które zaangażowało się tak wiele osób musieliśmy poruszyć ten problem. Po prostu było nam przykro. Mieszkańcy, którzy się z nami kontaktowali mówili, że ,, w przyszłym roku wyborczym  na pewno będą, wiadomo z jakich względów,,  😉 ,,Taktyka pustych krzeseł nie przynosi efektów,, – dodali.

W pięknym korowodzie ulicami Radomska szli mieszkańcy z województwa łódzkiego, a wszyscy kierowali się do Parku Solidarności. Tam właśnie stała kolejna wielka scena i ok. 250 wystawców z województwa. Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały regionalne potrawy kulinarne, niektóre z nich już nagrodzone a te ,,dożynkowe,, zgłoszone do konkursów: „Wytrawne smaki Łódzkiego” oraz „Słodkie smaki Łódzkiego. Ponadto swoje stoiska wystawiennicze mieli producenci mleka i produktów mleczarskich, sadownictwa, rolnictwa i pszczelarze – tego dnia obchodzono również XX Wojewódzki Dzień Pszczelarza i z tej okazji zostały wręczone  pamiątkowe odznaki.

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs „Łódzkie smakuje”. Jury oceniało dania i desery przygotowane przez koła z całego województwa. W kategorii „Wytrawne smaki Łódzkiego” pierwsze miejsce (nagroda 5 tys. zł) zajęło Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Woli Mąkolskiej za „Śliwkę schabem otuloną w duet z kluchami złączoną”. Drugie miejsce przypadło KGW w Kędziorkach „Zakręceni” z pow. brzezińskiego za „Kędziorkowską zachciewajko-zalewajkę”, a trzecie Polsko-Ukraińskiemu KGW Łódź-Byszewy z pow. łódzkiego wschodniego za „Rybę faszerowaną świąteczną”. Były też dwa wyróżnienia dla KGW w Sikucinie z powiatu zduńskowolskiego za „Kluski kładzione ze skwarkami z boczku z zasmażaną lebiodą i karmelizowaną śmietaną” oraz dla KGW w Niedyszynie z pow. bełchatowskiego za „Pierogi z komosą białą i serem”.

W kategorii „Słodkie smaki Łódzkiego” wygrało KGW w Pniewie z pow. kutnowskiego za „Tradycyjnego jeża wśród darów lasu”. Drugie miejsce zajęło KGW w Nowym Jasieniu „Jasienianki” z pow. tomaszowskiego za „Jasieniotkę”, a trzecie KGW z Kolonii Myśliwczów z pow. radomszczańskiego za „Kozicką z Myśliwczowa”. Jury wyróżniło także KGW „Zdunianki” z pow. łowickiego za „Tradycyjny sernik na bazie sera twarogowego” oraz KGW „Gorczynianki” z pow. łaskiego za „Tartę z konfiturą”.

Przez cały czas trwał wielki piknik rodzinny ze strefą wystawienniczą, strefą funduszy unijnych, strefą rękodzieła oraz smaczną strefą gastronomiczną. Nie zabrakło stoisk Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, jednostek mu podległych oraz zaprzyjaźnionych. Swój namiot miały m.in. służby mundurowe, strażacy, policja oraz wojsko oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

W programie święta plonów znalazło się mnóstwo atrakcji dla wszystkich pokoleń, a zwłaszcza dla najmłodszych przygotowano place zabaw z dmuchawcami i atrakcjami dla dzieci.

Oprócz dużej sceny, była też trzecia już mniejsza, na której królowały zespoły folklorystyczne z województwa Łódzkiego m.in.: Ciebiałdowianie, Kapela Ludowa Radomszczańska oraz Piliczanie.

Po występach zespołów miało miejsce  wręczenie nagród w konkursach „Sołtys na Plus” oraz wręczenie nagród dla kół gospodyń wiejskich, a na które Panie skrycie liczyły.

 

Możemy wyrazić swoje zdanie, że wszystkim KGW nagrody się należały. Produkty, które reprezentowały smakowały wybornie, pięknie udekorowane nawiązywały do tradycji i przepisów naszych Mam i Babć.

Pośród tak ogromnej liczby stoisk KGW wypatrywaliśmy również tych z powiatu wieruszowskiego. Panie z KGW Pieczyska zauważyły nas pierwsze. Prezes KGW w Pieczyskach Pani Ewelina Jabłońska wyjaśniła nam, jak reprezentują swoje stowarzyszenie na dożynkach wojewódzkich. Panie zostały już nagrodzone za wieruszowską kiszkę ziemniaczaną. Rarytas proszę państwa!!!. 21 sierpnia w Radomsku produktem sztandarowym był podpiwek – ,,napój żniwiarzy,, zgłoszony do konkursu ,,Wytrawne smaki Łódzkiego,,. Napój ten był bardzo popularny w czasie żniw, zaspakajał pragnienie i chłodził o czym osobiście się przekonaliśmy.

Główne składniki to; kawa zbożowa, szyszki chmielu znad Prosny plus drożdże aby napój fermentował. Smakiem przypomina piwo karmi, chociaż jest to napój bezalkoholowy. Najlepiej przechowywać go w butelkach z korkiem. Degustatorom bardzo smakował ten napój. Zajrzeliśmy do wszystkich stoisk KGW – tylko Pieczyska serwowały podpiwek. Piękna słoneczna pogoda zachęcała do skosztowania i ochłody podpiwkiem. Wcześnie rano wyjeżdżaliśmy z Wieruszowa w strugach deszczu i podczas burzy –  Radomsko powitało nas wspaniałą pogodą. Ponadto KGW Pieczyska prezentowały również dżemy i swojskie nalewki, takich nikt w sklepie nie kupi.

Od godz. 16.30 zaplanowano koncerty: zespół Turnioki, Dawid Kwiatkowski (godz. 17.30), grupa Feel (godz. 19.05) oraz Ray Wilson (godz. 20.30).

Dożynki Województwa Łódzkiego to było duże przedsięwzięcie, które uczestnikom rolniczego święta dostarczyło wspaniałych wrażeń, zarówno kulinarnych i muzycznych.
Piękny jest nasz kraj, piękne nasze województwo łódzkie. Warto pokazać te miejsca podczas tego typu wydarzeń. Może w przyszłym roku Diecezja Kaliska? Klonowa, Złoczew w powiecie sieradzkim?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments