Ostatnie dokonania kępińskich tenisistów

Bogusław Górecki drugi w Gorzowskie 3 PL

W Hali Widowiskowo-Sportowej w Gorzowie Śląskim rozegrano 3-ostatni turniej tenisa stołowego z cyklu Gorzowskie 3 PL.

 

Znakomicie  spisał się reprezentant naszego powiatu Bogusław Górecki ze Słupi pod Kępnem, który w bardzo silnej konkurencji w kategorii amatorów powyżej 50 lat w końcowej klasyfikacji po 3 turniejach wywalczył 2 miejsce.  Forma Góreckiego rosła z turnieju na turniej. W pierwszym turnieju zajął 6 miejsce,  w drugim 4 a w ostatnim 2. Należy podkreślić, że w tym ostatnim w drodze do finału pokonał wielu utytułowanych zawodników w tym zdecydowanie 3:0 aktualnego brązowego medalistę Mistrzostw Polski Amatorów w kategorii 51-60 lat Jerzego Ciekańskiego z Woli Wiązowej. Poprzednie  turnieje odbyły się 3 i 24 lipca pod patronatem Burmistrza Gorzowa Śląskiego Rafała Kotarskiego a organizatorem cyklu był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim. Łącznie w imprezie wzięło udział 98 uczestników ( w tym 3 z zagranicy- 2 ze Szwecji i 1 z Niemiec). Byli to amatorzy oraz zawodnicy i zawodniczki IV lub V ligi a w kategorii open nawet III ligi. Czterej najlepsi w każdej kategorii otrzymali puchary a tenisistów stołowych z miejsc V-VIII nagrodzono medalami. Zdaniem pomysłodawcy, sędziego głównego a zarazem kierownika Edmunda  Olszowego zawody stały na bardzo wysokim poziomie i  przebiegały w miłej, sportowej atmosferze.

Kategoria amatorów do 50  lat
1.Leszek Piotrowski (Krzepice) 84 pkt.
2. Tomas Helmfridsson (Sztokholm-Szwecja) 50 pkt.
3. Katarzyna Zając (Gorzów Śląski) 48 pkt.
4. Adam Kopytek (Sieradz) 48 pkt.

Kategoria amatorów powyżej 50 lat
1. Maciej Lamer (Zawiercie) 78 pkt.
2. Bogusław Górecki (Słupia pod Kępnem) 70 pkt.
3. Robert Świetlik (Częstochowa) 62 pkt.
4. Sławomir Różycki (Działoszyn) 50 pkt.

Kategoria open
1. Michał Oracz (Bełchatów) 76 pkt.
2. Łukasz Oracz (Szczerców) 70 pkt.
3. Maciej Lamer (Zawiercie) 50 pkt.
4. Leszek Piotrowski (Krzepice) 41 pkt.

Jan Kasendra wicemistrzem Polski amatorów w tenisie stołowym w Poczesnej

W Hali Sportowej Szkoły Podstawowej w Poczesnej koło Częstochowy odbyły się XIII Mistrzostwa Polski Amatorów w Tenisie Stołowym. Duży sukces  osiągnął Jan Kasendra z Kępna,  który w silnej konkurencji najlepszych amatorów (w tym również byłych zawodników) z całej Polski w kategorii powyżej 61 lat zajął 2 miejsce. Chociaż w początkowej  fazie zawodów trafił do przysłowiowej „grupy śmierci” m. in. z obrońcą tytułu  Sławomirem Pychyńskim  z Wielunia, mistrzem Polski amatorów z 2020 roku,   byłym zawodnikiem II ligi Janem Izydorczykiem z Opola wyszedł z tej rywalizacji obronną ręką i uzyskał awans do półfinału. Tam czekał na niego sensacyjny pogromca (z rozgrywek grupowych) jak się później okazało nowego mistrza Polski Waldemara Józali z Wielunia- Antoni Biedziuk ze Szczecinka. Tym razem Kasendra wykazał się wyjątkową koncentracją i pokonał wyraźnie rywala 3:0 przy czym ostatniego seta wygrał aż 11:2. Niestety w finale górę wzięło 3-ligowe doświadczenie wspomnianego już wcześniej byłego mistrza Polski weteranów Waldemara Józali, który po zaciętym i wyrównanym pojedynku pokonał 3:1tenisistę stołowego z Kępna. W ten sposób Kasendra powtórzył sukces z ubiegłego roku, gdzie również zajął 2 miejsce a jest to już 3 tytuł wicemistrzowski w historii jego startów w Mistrzostwach Polski Amatorów odbywających się w Częstochowie od kilku lat w Poczesnej koło Częstochowy.
Patronat honorowy nad zawodami objęli Wójt Krzysztof Ujma oraz Prezes Śląskiego Związku Tenisa Stołowego Robert Wielgosz. Impreza została zorganizowana przez Amatorską Ligę Tenisa Stołowego w CzęstochowieGminę Poczesna Magazyn Polski PingPong. Dla 3 najlepszych w każdej kategorii przewidziano puchary, medale i nagrody rzeczowe. W dwudniowej rywalizacji łącznie wzięło udział 116 zawodników i zawodniczek.

Wyniki XIII Mistrzostw Polski Amatorów w Tenisie Stołowym:
Kategoria do 35 lat:

1. Paweł Balawajder
2. Jarosław Badura
3. Karol Wydmuch
Marcin Dudziec
Kategoria 36-50 lat:
1. Przemysław Przesmycki
2. Sebastian Krupa
3. Paweł Gąsiorski
Robert Klafczyński
Kategoria 51-60 lat:
1. Krzysztof Schaniel
2. Andrzej Wnęk
3. Mirosław Warzecha
Jerzy Ciekański
Kategoria 61 lat i więcej:
1. Waldemar Józala
2. Jan Kasendra – Kępno
3. Antoni Biedziuk
Sławomir Pychyński
Kategoria do 3. ligi:
1. Paweł Gąsiorski
2. Bartłomiej Pacia
3. Marek Chybiński
Sylwester Miśta
Kobiety:
1. Milena Hurko
2. Aleksandra Gaś-Pietrzak
3. Magdalena Wiśniewska
Anna Lisowska

Udany występ Kasendry na Pingpongowym PGE Narodowym

4 września 2022 roku, w godzinach od 9:00 do 19:00, na płycie Stadionu PGE Narodowego, odbyło się największe pingpongowe wydarzenie w kraju i w Europie. Na płycie ustawiono 100 stołów do tenisa stołowego. Pingpongowy PGE Narodowy 2022 jest kontynuacją wydarzenia organizowanego przez Polski Związek Tenisa Stołowego w latach 2017-2019. Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią COVID-19, tenis stołowy wrócił na największy stadion w Polsce. Niedziela była prawdziwym świętem tenisa stołowego w naszym kraju. Na Stadionie Narodowym pojawili się fani tego sportu, którzy uczestniczyli aktywnie w „Pingpongowym PGE Narodowym” oraz startowali w turniejach indywidualnych. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło ponad 10.000 osób, z czego1049 zapisało się do  rywalizacji w 5 kategoriach wiekowych (U12, U15, U19, U40 oraz 40+).
W turnieju mogli wziąć udział amatorzy i zawodnicy grający w klubach do 3 ligi włącznie. W kategorii powyżej 40 lat udany występ zanotował kępiński pasjonat tenisa stołowego Jan Kasendra, który przeszedł przez bardzo silnie obsadzony turniej rozgrywany systemem pucharowym jak przysłowiowa burza. Kępnianin wygrywał zdecydowanie mecz za meczem, pozwalając rywalom na zdobycie nie więcej niż 5 punktów w secie. Ze względu na dużą liczbę uczestników mecze rozgrywano do 2 wygranych setów. Kasendra zwyciężył z kompletem punktów bez straty seta w sektorze A i uzyskał tym samym awans do najlepszej dziewiątki turnieju. Zatrzymał się dopiero w meczu o wejście do czwórki w którym spotkał się z aktualnym mistrzem Polski amatorów w kategorii 40-55 lat Mariuszem Regulskim z Warszawy. Mecz ten dostarczył wiele emocji gdyż toczyła się wyrównana walka w każdym secie. W tej fazie rozgrywek można było już grać do 3 wygranych setów. W pierwszym cały czas prowadził Kasendra, ale warszawianin wyrównał na 8:8 i wygrał końcówkę seta.

W drugim secie znowu przeważał emerytowany nauczyciel z Kępna, ale tym razem nie pozwolił sobie wyrwać zwycięstwa. Decydujące znaczenie dla losów spotkania miał 3 set w którym mieszkaniec naszego miasta prowadził 10:8, miał 2 piłki setowe, ale przeciwnik wyrównał na po 10. Później prowadzenie przechodziło z rąk do rąk a set zakończył się wynikiem 18:16 na korzyść Regulskiego. W 4 secie nasz pingpongista próbował jeszcze wyrównać stan meczu, ale ostatecznie uległ 9:11i w całym meczu 1:3. W ten sposób mieszkaniec stolicy zrewanżował się za porażkę w turnieju open powyżej 50 lat podczas tegorocznych Mistrzostw Polski Amatorów w Toruniu i wywalczył na Pingpong PGE Narodowym 3 lokatę.  O poziomie tej kategorii-  open powyżej 40 lat dobitnie świadczy informacja, że jej zwycięzcą został były zawodnik Ekstraklasy, członek kadry narodowej i rozszerzonej kadry w cyklu olimpijskim w latach 1985-1988 przed IO w Seulu, aktualny  Mistrz Polski Amatorów  w kategorii open powyżej 50 lat Rafał Suszycki z Warszawy.

Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć pokazowy turniej FINAL 4 LOTTO Superligi Tenisa Stołowego. Zagrały najlepsze drużyny naszego kraju – DARTOM BOGORIA Grodzisk Mazowiecki, LOTTO POLSKI CUKIER GWIAZDA Bydgoszcz, DEKORGLAS Działdowo oraz AZS AWFIS BALTA Gdańsk. Triumfatorami Final 4 LOTTO Superligi w tenisie stołowym zostali  tenisiści stołowi Balty AZS AWFiS Gdańsk. W wielkim finale gdańszczanie pokonali Lotto Polski Cukier Gwiazdę Bydgoszcz 3:2. Wcześniej, bo w półfinale, Balta AZS AWFiS wygrała z mocno odmłodzonym Dekorglassem Działdowo, 3:0.

Na najniższym stopniu stanął zespół KS Dekorglass Działdowo, który pokonał w spotkaniu o trzecie miejsce Dartom Bogorię Grodzisk Mazowiecki 3:2. Oprócz turnieju towarzyskiego na najlepszy zespół rozgrywek LOTTO Superligi Tenisa Stołowego oraz Ekstraklasy Kobiet, czekały wyjątkowe prezenty! Za wygranie lig w ubiegłym sezonie najlepsze drużyny otrzymały samochody marki Toyota od Prezesa dealera Toyota Bielany, Pana Aleksandra Kopestyńskiego. Jednym z najbardziej atrakcyjnych wydarzeń, w ramach tegorocznej edycji Pingpongowy PGE Narodowy, był pokaz ekwilibrystyki pingpongowej, który zaserwowali, głośno reagującym widzom Norbert Stolicki (mistrz świata w racketlonie- „4 rakietach”-tenisie stołowym, badmintonie, squashu i tenisie) oraz Lucjan Błaszczyk – 34-krotny mistrz Polski, 4- krotny olimpijczyk i 12- krotny medalista Mistrzostw Europy.

Sympatycy tego sportu mogli także spotkać się i porozmawiać z największymi polskimi gwiazdami tenisa – Natalią Partyką i Markiem Badowskim. W trakcie wydarzenia odbywały się panele dyskusyjne z zawodnikami kadry Polski, międzynarodowymi sędziami, trenerami, a także fizjoterapeutami, dietetykami i psychologami sportu, którzy prowadzili także dodatkowe zajęcia i konsultacje dla każdego z zainteresowanych. Poza kadrowiczami, na warszawskim stadionie można było spotkać wyjątkowych sportowców, ambasadorów wydarzenia, którym bliskie są pingpongowe emocje: Luiza Złotkowska – polska łyżwiarka szybka, trzykrotna olimpijka, brązowa medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver 2010 oraz srebrna medalistka igrzysk w Soczi 2014.

Agnieszka Kobus-Zawojska – polska wioślarka, srebrna medalistka igrzysk w Tokio 2020 i brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro 2016, mistrzyni świata i Europy. Wojciech Nowicki – polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, mistrz olimpijski z Tokio 2020, wicemistrz świata 2022.Cezary Trybański – polski koszykarz, pierwszy Polak w NBA, zawodnik Memphis Grizzlies, Phoenix Suns, New York Knicks, Chicago Bulls i Toronto Raptors.Paweł Wojciechowski – polski lekkoatleta specjalizujący się w skoku o tyczce, mistrz świata z Daegu 2011 oraz brązowy medalista mistrzostw świata z Pekinu 2015, medalista Mistrzostw Europy. Ambasadorzy brali między innymi udział w Panelu Dyskusyjnym na głównej scenie Pingpongowego PGE Narodowego.

Zgromadzeni goście z ciekawością słuchali prawdziwych mistrzów sportu, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami. W kolejnych panelach mogliśmy posłuchać psychologa sportu, Marka Kozłowskiego i dowiedzieć się między innymi dlaczego tak wielu sportowców z różnych dyscyplin, potrzebuje dziś pracować aby osiągać największe sukcesy. Dużym zainteresowaniem cieszył się również panel prowadzony przez międzynarodowych sędziów tenisa stołowego, którzy opowiadali o smaczkach związanych z pracą sędziego i czym różni się ona w poszczególnych regionach świata, swoimi przygodami dzielili się Rafał Zlezarczyk, Maciej Miliński, Robert Olencki oraz Marcin Fidala. Ostatnim panelem był panel poświęcony historii tenisa stołowego jako dyscypliny, oraz rozwoju tej dyscypliny w Polsce. Historię w telegraficznym niemal skrócie przedstawił Pan Wiesław Pięta, twórca Muzeum Tenisa Stołowego i wieloletni działacz na rzecz polskiego tenisa stołowego.

Uczestnicy którzy zaspokoili swoją ciekawość, mogli skorzystać z wyjątkowej okazji i zwiedzić cały Stadion PGE Narodowy razem z przewodnikami lub udać się na zajęcia z trenerami i konsultacje z psychologami sportu oraz dietetykami. Impreza była podzielona na wiele sektorów w których każdy odwiedzający mógł znaleźć coś dla siebie. Strefa animacji dla młodszych dzieci, gry i zabawy sprawnościowe, animacje, malowanie twarzy. Stanowiska licznych partnerów organizatora którym jest Polski Związek Tenisa Stołowego oferowały wiele ciekawych doświadczeń! Uczestnicy mogli między innymi skorzystać ze strefy Enea w której znajdowały się eksperymenty chemiczne i naukowe, lego z panelami solarnymi, automaty z grami, fotobudka czy symulator lotu. W strefie Totalizatora Sportowego znajdowały się między innymi refleksomierz, minikoszykówka i prowadzone były liczne konkursy. Organizatorzy dziękują wszystkim tegorocznym uczestnikom i do zobaczenia przy stołach! Triumfatorami zmagań w Warszawie zostali: Jakub Krzyżanowski (M12), Natasza Adamczyk (K12), Mateusz Gawlas (M15), Katarzyna Rajkowska (K15), Karol Hubka (M19), Beata Traczyk-Kępa (K19), Mariusz Wołowiecki (M40), Alisa Dubrowa (K40), Rafał Suszycki (M40+) i Tetiana Borkivets (K40+)                                    Medaliści poszczególnych kategorii wiekowych zostali nagrodzeni pamiątkowymi pucharami oraz nagrodami rzeczowymi.

Medaliści:
M12 – chłopcy:
1. Jakub Krzyżanowski
2. Dominik Dzikoński
3. Adam Stachowiak
K12 – dziewczęta:
1. Natasza Adamczyk
2. Lena Rucińska
3. Natalia Kiersnowska
M15 – chłopcy:
1. Mateusz Gawlas
2. Michał Lipowski
3. Maksymilian Sawina
K15 – dziewczęta:
1. Katarzyna Rajkowska
2. Karolina Hołda
3. Oliwia Osińska
M19 – mężczyźni:
1. Karol Hubka
2. Konrad Gryk
3. Gracjan Kęsik
K19 – kobiety:
1. Beata Traczyk-Kępa
2. Zuzanna Borek
3. Sylwia Rajkowska
M40 – mężczyźni:
1. Mariusz Wołowiecki
2. Marcin Kubic
3. Sebastian Nogacki
K40 – kobiety:
1. Alisa Dubrowa
2. Katarzyna Zalewska
3. Katarzyna Kozanowska
M40+ – mężczyźni:
1. Rafał Suszycki
2. Witold Kosewski
3. Mariusz Regulski
K40+ – kobiety:
1. Tetiana Borkivets
2. Aneta Budka
3. Beta Rogowicz
Partnerem Głównym wydarzenia była Enea. Pozostałymi partnerami byli: Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Toyota Bielany, TIBHAR, PGE Narodowy. Natomiast patronami medialnymi : TVP Sport oraz Przegląd Sportowy. Relację z imprezy prowadził m. in. program „Pytanie na śniadanie”.  Wydarzenie dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach Programu Sportowe Wakacje+.
Partnerzy i Sponsorzy Pingpongowego PGE Narodowego
Partnerem Głównym wydarzenia jest Enea.
Partnerami są Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Toyota Bielany, TIBHAR, PGE Narodowy.
Patronami medialnymi są TVP Sport oraz Przegląd Sportowy.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach Programu Sportowe Wakacje+.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments