Łódzkie na plus – Budżet Obywatelski rozstrzygnięty

Zakup sprzętu ratownictwa wodnego, budowa chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 476 w Dobrzelowie czy Dzień Dziecka z „Widzewskim Charakterem”

 

– między innymi te pomysły zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego „Łódzkie na plus”. Zarząd Województwa Łódzkiego zatwierdził listę zadań do realizacji w 2023 r. Mieszkańcy wybrali 10 projektów wojewódzkich i 102 powiatowe.

Budżet obywatelski ma moc

Mieszkańcy województwa łódzkiego wybierali spośród 141 projektów, w tym 16 wojewódzkich i 125 powiatowych. Głosowanie trwało od 22 sierpnia do 9 września. Na realizację zadań przeznaczono 8 mln zł. Łącznie oddano 67 tys. głosów.

W puli wojewódzkiej zagłosowało blisko 43,5 tys. osób. Największe uznanie zyskał projekt „Zakup sprzętu ratownictwa wodnego zwiększającego bezpieczeństwo osób przebywających na terenie parków krajobrazowych województwa łódzkiego”. To zadanie wskazało 6 tys. 551 mieszkańców.

Powiatowe propozycje zebrały łącznie ponad 44,5 tys. głosów. Najwięcej, bo 2 tys. 418 oddano na projekt powiatu tomaszowskiego „Z Widzewskim Charakterem – piknik rodzinny”.

Rekordową frekwencję odnotowano w powiecie piotrkowskim, gdzie zagłosowało 7 tys. osób.

Zainteresowaniem cieszyły się pomysły o tematyce sportowej, upowszechniające kulturę i folklor regionu łódzkiego, ale i te o charakterze ekologicznym, turystycznym, prozdrowotnym czy z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

W ciągu ostatnich pięciu lat samorząd województwa łódzkiego przeznaczył na realizację Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego 35 mln zł. W latach 2018-2021 udało się zrealizować ponad 250 zadań.

Kolejna droga w Łódzkiem bezpieczniejsza

W Łódzkiem remontujemy drogi, również te krańcach województwa. Jezdnia na kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 450 pomiędzy Wyszanowem i Lubczyną była w fatalnym stanie, miała spękania i ubytki, w dodatku była bardzo wąska, co miało kolosalny wpływ na bezpieczeństwo. To już przeszłość. Droga jest jak nowa, jej remont właśnie się zakończył.

Niewielki fragment DW 450 przebiega przez nasze województwo, większość jednak znajduje się na terenie województwa wielkopolskiego. I właśnie to połączenie – na styku regionów sprawia, że jest to tzw. odcinek bramowy. W dodatku 450-tka położona jest blisko węzła na drodze ekspresowej S8 w Wieruszowie, dlatego remont właśnie tego odcinka drogi był tak istotny dla kierowców.

Modernizacja zakładała oczywiście wymianę konstrukcji jezdni, do tego przebudowano skrzyżowania z drogami gminnymi, wybudowano chodniki, zjazdy, ścieżkę rowerową z dopuszczeniem ruchu pieszych, odwodnienie, oświetlenie drogowego i kanał technologiczny.

– Odcinek ten był w katastrofalnym stanie, a bezpieczeństwo na drogach Łódzkiego to priorytet dla samorządu województwa łódzkiego, dlatego podjęliśmy decyzję o remoncie odcinka Wyszanów – Lubczyna. Pamiętamy również o drogach na krańcach naszego województwa – mówi marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Wartość robót to prawie 8,5 mln zł, z czego 1,5 mln pochodzi ze środków rządowych.

Honory dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W Pałacu Herbsta w Łodzi świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystości zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii WŁ. W imieniu samorządu województwa gratulacje i podziękowania składał nauczycielom wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

– Reprezentujecie państwo zawód szczególny, w którym trzeba być dobrym rzemieślnikiem, aby sumiennie wykonywać tę ważną dla narodu i kraju pracę, ale trzeba być również artystą. Trzeba mieć wizję, trzeba być tym, który wyrasta ponad przeciętność – mówił wicemarszałek Ziemba. – Gratulacje, które dziś składam w imieniu własnym i w imieniu marszałka Grzegorza Schreibera, są wyrazem wdzięczności oraz ufności w to, że rozumiecie państwo potrzeby i potraficie je skutecznie realizować. Dziękuję i życzę powodzenia.

Uroczystości były okazją do wręczenia Nagród Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze dla nauczycieli i dyrektorów szkół, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Łódzkiego. Uświetnił je wytęp kwartetu smyczkowego z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments