„Jak to na pierzokach bywało” – Jesienna Biesiada w Sokolnikach

20 listopada 2022 r. o godzinie 16:00, w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w  Sokolnikach odbyła się biesiada jesienna pn. „Jak to na pierzokach bywało”.

 

Organizatorem biesiady było Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach – Aktywne Kobiety, partnerem była Gmina Sokolniki oraz GOKSiT w Sokolnikach.

Podczas biesiady członkinie KGW w Sokolnikach zaprezentowały najnowsze przedstawienie teatralne nawiązujące do tradycyjnych spotkań wiejskich na których kobiety darły pierze.

Darcie pierza, wyskubki, wydzirki, pierzajki, szkubki to inaczej oddzieranie z gęsich piór chorągiewek od twardych stosin oraz oddzielanie puchu. Była to żmudna praca kobieca, która wymagała dużo czasu i cierpliwości, dlatego wykonywano ją w zimowe wieczory.
Była to praca połączona z zabawą. Kobiety starały się umilać czas śpiewami i żartami. Dość często monotonny nastrój wieczoru przerywali chłopcy, którzy wpadali do izby i dmuchali w pierze, bądź wrzucali wróbla, by wprowadzić zamieszanie. Sezon na skubanie zaczynał się w listopadzie a kończył na wiosnę.

Każda zapobiegliwa matka hodowała gęsi, by z ich piór zrobić później córce pierzynę i poduchy, które stanowiły podstawowy element wiana młodej panny.

Nie łatwej sztuki darcia pierza mogło również na biesiadzie spróbować najmłodsze pokolenie, które było bardzo zainteresowane zarówno przedstawieniem, jak i czynnością związaną z darciem pierza.

Oprócz przedstawienia teatralnego, uczestnicy biesiady mogli wysłuchać utworów ludowych w wykonaniu Lecha Owczarka z Doruchowa – laureata wielu nagród m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym  oraz Zespołu Folklorystycznego „Sokolniki”.

Do tańca zagrała Kapela „Podpora Rodziny” z Dietrzkowic.

Na wszystkich czekał smaczny poczęstunek, który został przygotowany przez KGW w Sokolnikach – swojskie ciasto i zalewajka, którą można się było raczyć do woli.

Dodatkowo przedstawicielki Firmy Farmasi zaprezentowały kosmetyki oparte na wyciągach organicznych i zdrowotnych.

Było radośnie, swojsko, jak to na pierzokach bywało.

Serdecznie dziękujemy:

– partnerom biesiady za pomoc w jej organizacji,

– artystom, którzy wystąpili na scenie: Lechowi Owczarkowi, Zespołowi Folklorystycznemu „Sokolniki”, oraz Kapeli „Podpora Rodziny” z Dzietrzkowic za uświetnienie swoim występem biesiady,

– przedstawicielkom firmy Farmasi,

– Szymonowi Świerczyńskiemu za obsługę sprzętu nagłośnieniowego.

Kłaniamy się nisko wszystkim obecnym na biesiadzie i dziękujemy, że nas odwiedziliście, poczęstowaliście się i zatańczyliście.

Dziękujemy również za ciepłe słowa – to mobilizacja dla nas do dalszej pracy i tworzenia dla Was kolejnych spotkań.

Z pozdrowieniami w imieniu KGW w Sokolnikach

Zofia Siwik

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments