Pamięć jest tą siłą, która tworzy tożsamość istnień ludzkich…

20 listopada 2022 roku w Wieruszowie uhonorowano postać Księdza mjr Szczepana Walkowskiego z racji 110. Rocznicy urodzin. Zamierzeniem organizatorów wydarzenia było złożyć hołd człowiekowi, który przysporzył sławy swojemu krajowi, miastu i potrafił stworzyć pomost pomiędzy dwoma jakże odmiennymi kulturami. W programie uroczystości przewidziano wystąpienia Rodziny i zaproszonych gości. Jako jedyny żyjący członek Rodziny Ks. mjr Szczepana Walkowskiego głos zabrał Jego bratanek Pan Stanisław Walkowski.

SZANOWNY OJCIEC PRZEORZE, GOSPODARZU TEGO MIEJSCA, SZANOWNY PANIE WOJEWODO, SZANOWNI PANOWIE POSŁOWIE, SZANOWNI PANI I PANOWIE RADNI, SZANOWNY PANIE BURMISTRZU I PANIE STAROSTO, SZANOWNI PRZEDSTAWICIELE INNYCH STOWARZYSZEŃ, SZANOWNE PANIE I PANOWIE, DRODZY WIERUSZOWIANIE, DROGA MŁODZIEŻY.

PRZYPADŁ MI W UDZIALE ZASZCZYT WYGŁOSZENIA KILKU SŁÓW Z OKAZJI ODSŁONIĘCIA TABLICY PAMIĄTKOWEJ KU UPAMIĘTNIENIU MEGO STRYJA KS. MAJ. PILOTA SZCZEPANA WALKOWSKIEGO, NIE OPOWIEM WAM JEDNAK JEGO HISTORII, NIE WYGŁOSZĘ ALEGORII, PODOBNIE, JAK NIE ZROBIŁBYM TEGO W ODNIESIENIU DO DRUGIEGO CZŁONKA MOJEJ RODZINY, MŁODSZEGO O PARĘ LAT, ZDZISŁAWA MACHURY MOJEGO WUJA. NIE UCZYNIĘ TEGO Z PRZYCZYNY PROZAICZNEJ, NIE DANE BYŁO MI ICH POZNAĆ.

TEN PIERWSZY, SZCZEPAN PO ZAKOŃCZENIU POSŁUGI KAPELANA W POLSKICH DYWIZJONACH W ANGLII I WOBEC SKAZANIA PRZEZ SOWIETÓW I ICH DZIAŁAJĄCYCH W POLSCE POPLECZNIKÓW, POLSKICH ŻOŁNIERZY I EMIGRANTÓW WOJENNYCH NA TUŁACZKĘ PO ŚWIECIE, POSTANOWIŁ WYPEŁNIĆ SWE KAPŁAŃSKIE POWOŁANIE DZIELĄC ICH LOS. TAK PISAŁ W ROKU 1948 DO MOICH DZIADKÓW: „ …POSTANOWIŁEM ZWIĄZAĆ SWÓJ LOS Z LOSEM EMIGRACJI POLSKIEJ, DZIELĄC Z NIĄ WSZELKIE TRUDY, ZNOJE I KŁOPOTY, I ODDAJĄC SIĘ CAŁKOWICIE PRACY NAD UTRZYMANIEM I ZACHOWANIEM, NA OBCZYŹNIE, JEJ NARODOWEGO I RELIGIJNEGO OBLICZA … . BYŁOBY TO WIELKĄ KRZYWDĄ MORALNĄ DLA EMIGRACJI POLSKIEJ, GDYBY KSIĘŻA POLSCY, KTÓRZY JAKO KAPELANI WOJSKOWI DZIELILI WSPÓLNE TRUDY ŻOŁNIERZA POLSKIEGO, W CZASIE UBIEGŁEJ WOJNY, DZIŚ OPUSZCZALI GO W CHWILI DLA NIEGO CIĘŻKIEJ, KIEDY ON DEMOBILIZUJE SIĘ I SPOSOBI DO ŻYCIA CYWILNEGO. PRZECIEŻ TO NASI PARAFIANIE …”. TAK WIĘC BĘDĄC RODZINNĄ LEGENDĄ POZOSTAŁ MI BLIŻEJ NIEZNANYM.

TEN DRUGI, PRZEDWOJENNY STUDENT MEDYCYNY NA TYM SAMYM UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM CO KSIĄDZ SZCZEPAN, ZOSTAŁ STRACONY W AUSCHWITZ, NIEMALŻE W PRZEDDZIEŃ WYZWOLENIA. BYŁ W WOJENNYM CZASIE ROBOTNIKIEM I AGENTEM POLSKIEGO WYWIADU AK. TAK WIĘC BĘDĄC RODZINNĄ LEGENDĄ POZOSTAŁ MI BLIŻEJ NIEZNANYM.

NIE OPOWIEM WAM ZATEM SZANOWNI PAŃSTWO, JAK TO JUŻ WSPOMNIAŁEM HISTORII ŻYCIA ANI SZCZEPANA, ANI ZDZISŁAWA, BOM Z POKOLENIA TYCH CO IM ODEBRANO SZANSĘ NA OSOBISTE SPOTKANIE. INNI ZROBIĄ TO LEPIEJ KORZYSTAJĄC Z DOKUMENTÓW I INSTRUMENTÓW DOSTĘPNYM ZAWODOWOM HISTORYKOM. TU CHYLĘ GŁOWĘ PRZED KSIĘDZEM DOKTOREM KAMILEM KĘSIKIEM

ZAMIAST WIĘC BIOGRAFII I OPISÓW CZYNÓW, ZADAM PRZEKORNE PYTANIE. PO CO KOLEJNY POMNIK STAWIANY KOMUŚ, KTO OPUŚCIŁ TO MIASTO PRZED Z GÓRĄ 80 LATY? SPRÓBUJĘ RÓWNIEŻ UDZIELIĆ NA TO PYTANIE ODPOWIEDZI. A MOŻE ODPOWIEDŹ ZNAJDZIECIE SAMI W SŁOWACH POETÓW? POMOGĘ!

GDYBY NIEGDYŚ OJCE TWOI
CUDZOZIEMCÓW ŚWIECKICH CHODEM
WESZLI BYLI DO PODWOI TEGO GMACHU,
KTÓRY STOI W KOŁO POLSKI, A DZIŚ PADA,
BYLIBYŚCIE DZIŚ, JAK ONI,
KRAMEM TYLKO — NIE NARODEM ,
SKLEPEM , ŚPIĄCEJ PEŁNYM BRONI

TO ZA ZYGMUNTEM KRASICKIEM Z POEMATU PRZEDŚWIT Z ROKU 1843 I JEDNOCZEŚNIE ZA STRYJEM SZCZEPANEM JAKO CYTAT Z JEDNEGO Z JEGO EMIGRACYJNYCH KAZAŃ.

MOŻE WIĘC PO TO TEN KOLEJNY POMNIK BYŚMY JEDNAK BYLI JAK ONI, POKOLENIA CZAU WOJENNEJ APOKALIPSY, CI CO SŁUŻBĘ OJCZYŹNIE PRZYJMOWALI ZA HONOR?

I JESZCZE JEDEN POETA, TYM RAZEM WSPÓŁCZESNY, PRZYNAJMNIEJ DLA MNIE.

ZAŁAM RĘCE MATKO BOSKA;
UPADAJĄ OBYCZAJE,
NIE POMOGŁA MODŁOM CHŁOSTA
MŁODZIEŻ W SZRANKI CIAŁA STAJE.
W NĘDZY GZI SIĘ KREW GORĄCA
BEZ SUMIENIA, BEZ ODDECHU,
PO CZYM Z WŁASNYCH TRZEWI STRZĄSA
NIEDOJRZAŁY OWOC GRZECHU.

CO ZBAWIENIE NAM, CZY PIEKŁO!
BYLE ŻYCIE NIE UCIEKŁO!
JESZCZE BĘDZIE CZAS UMIERAĆ!
ŻYJMY TU I TERAZ!

GRZMIJCIE GNIEWEM WSZYSCY ŚWIĘCI!
HANDEL LUD ZALEWA BOŻY,
OBCE KUPCE I KLIENCI
W ZŁOTE WABIĄ GO OBROŻE.
LICZY CHCIWY ŻYD I NIEMIEC
DZIŚ PO ILE POLSKA CZYSTOŚĆ?
KUPI DUSZE, KUPI ZIEMIE
I ZOSTAWI POŚMIEWISKO…(2X)

CO NAM HAŃBA, GDY TALARY
MAJĄ LEPSZY KURS OD WIARY!
WYMIENIMY NA WALUTĘ HONOR I POKUTĘ! (2X)

TYM RAZEM JAKŻE PROROCZO I OSTRZEGAWCZO ZA PIOSENKĄ JACKA KACZMARSKIEGO Z ROKU 1991.

MOŻE WIĘC TEN POMNIK PO TO BYŚMY JEDNAK UZNALI, ŻE SĄ RZECZY WAŻNIEJSZE NIŻ TALARY.

NA KONIEC PROZĄ, CHOĆ PROZĄ POETY I FILOZOFA, PAPIEŻ ŚW. JAN PAWEŁ 2


PAMIĘĆ JEST TĄ SIŁĄ, KTÓRA TWORZY TOŻSAMOŚĆ ISTNIEŃ LUDZKICH, ZARÓWNO NA PŁASZCZYŹNIE ISTNIEŃ LUDZKICH, JAK I ZBIOROWEJ. PRZEZ PAMIĘĆ BOWIEM W PSYCHICE OSOBY TWORZY SIĘ PONIEKĄD I KRYSTALIZUJE POCZUCIE TOŻSAMOŚCI”.

CZY UDAŁO MI SIĘ UDZIELIĆ ODPOWIEDZI NA POSTAWIONE WCZEŚNIEJ PYTANIE NIE WIEM, ZOSTAWIAM WAS ZATEM Z NIM I PRZYTOCZONYMI SŁOWAMI.

MAM JEDNAK NADZIEJĘ, ŻE TA TABLICA UPAMIĘTNIAJĄCĄ MOJEGO STRYJA KSIĘDZA SZCZEPANA WALKOWSKIEGO W JAKIMŚ CHOĆ MAŁYM WYMIARZE BĘDZIE CZYNNIKIEM BUDUJĄCYM TOŻSAMOŚĆ, CHRONIĄCYM PRZED SMUTNĄ PERSPEKTYWĄ Z WIERSZA JACKA KACZMARSKIEGO.

POWODOWANY TĄ NADZIEJĄ DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO PRZYPOMNIENIA ŻYCIA MOJEGO STRYJA PRZYCZYNILI SIĘ W JAKIKOLWIEK SPOSÓB. SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA SKŁADAM NA RĘCE OJCA PRZEORA, STOWARZYSZENIA HISTORYCZNEGO IM. KS. MAJ. SZCZEPANA WALKOWSKIEGO I PANI ANNY ŚWIEGOT OSOBIŚCIE.

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments