Profilaktyka w ZSCKR w Lututowie

W miesiącu grudniu w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbyła się już kolejna edycja spotkań profilaktycznych.

 

Młodzież naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w zajęciach przybliżających im problem choroby nowotworowej oraz związanej z tym obszarem profilaktyki, a więc działania mającego na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie.

W dzisiejszych czasach nowotwór nie jest wyrokiem. Zarówno nowoczesne podejście do klasycznych terapii, jak i terapie celowane dają ogromne możliwości wspierania leczenia. Terapie te, cały czas rozwijane i udoskonalane, dają zatem szansę dla milionów ludzi na całym świecie. Ale nie zmieniło się jedno czas i szybkość wykrycia zmiany nowotworowe, co niewątpliwie wpływa na skuteczność walki z tym „trudnym przeciwnikiem”.

Pomimo tego, rak to w dalszym ciągu temat tabu. A przecież niemal każdy z nas zna kogoś chorego. Edukacja w tym obszarze pozwala w pewien sposób oswoić chorobę, ale nigdy nie wolno jej ignorować, bo może okazać się za późno na i tak często nierówną walkę.

W tym roku szkolnym nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o jednym z nowotworów, jakim jest czerniak. Czerniak to nowotwór, który przeraża wielu z nas. Po pierwsze dlatego, że statystyki umieralności na tę chorobę są bardzo wysokie, po drugie praktycznie każdy jest w grupie ryzyka. Lekarze podkreślają jednak, że rak ten staje się groźny dopiero wtedy, gdy późno się go zdiagnozuje. Dlatego profilaktyka i szeroka wiedza na temat tej choroby jest najważniejsza.

Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Wywodzi się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych, skóry lub błon śluzowych (np. sromu, odbytu, jamy ustnej) lub z błony naczyniowej gałki ocznej. Objawy czerniaka zależą od stopnia jego rozwinięcia. Zaniepokoić nas powinny przede wszystkim: nieregularny kształt, nierówne brzegi, niejednolity kolor, wielkość powyżej 4 mm, a także swędzenie czy zmiany w kształcie bądź rozmiarze zmian skórnych. Młodzież dowiedziała się pod jakim kątem obserwować swoje zmiany na skórze i kiedy należy skonsultować je z specjalistą.

Uczniowie poznali profilaktyczne działania mające na celu zapobieganie rozwojowi choroby.
Takie akcje powinny być rozpowszechniane, bo jeśli podczas takich spotkań dotrze się do świadomości choć jednej osoby to warto, bo życie człowieka jest najważniejsze.
Okolewska Elżbieta
– koordynator programu

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments