To był tydzień – Łódzkie na Plus

Unia zatwierdziła fundusze dla Łódzkiego

Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego.

 

Do naszego województwa trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro! Jak je rozdysponować? Będziemy się zastanawiać m.in. podczas Europejskiego Forum Gospodarczego.

Pieniądze będą do wydania do 2027 roku i będzie ich więcej niż w poprzednim okresie programowania o blisko pół miliarda euro.

– Trudny etap negocjacji najpierw z rządem, a później z Komisją Europejską, które prowadziliśmy jeszcze w ostatnich dniach, możemy uznać za zakończony – mówi marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Warto było negocjować, bo Łódzkie jest na drugim miejscu pod względem przyznanych pieniędzy na programy regionalne. Wyprzedza nas tylko województwo śląskie. Głównie dlatego, że ten region Polski uzyskał największe wsparcie na rzecz tzw. Sprawiedliwej Transformacji, czyli wsparcie przekształceń w związku z planowanym przez UE ograniczeniem wydobycia węgla.

Na kwotę uzyskaną przez Łódzkie składają się:
1,7 mld euro – przeznaczone na tzw. działania twarde, czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców;
658 mln euro – na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów;
369,5 mln euro – na rzecz Sprawiedliwej Transformacji czyli przekazanie pieniędzy na przekształcenie gospodarcze regionu Bełchatowa.

Informację o zatwierdzeniu pieniędzy dla Łódzkiego przywiózł do Polski wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który spotkał się na Stadionie Śląskim w Chorzowie z marszałkami województw węglowych.

Forum o funduszach i Ukrainie

Decyzja ta przyszła w bardzo dobrym terminie, bo już od 14 do 16 grudnia odbywać się będzie Europejskie Forum Gospodarcze Łódzkie 2022. To już 15. edycja wydarzenia na którym spotykają się eksperci, biznesmeni, przedstawiciele rządu i samorządów, żeby dyskutować o kierunkach rozwoju gospodarki i poszczególnych branż. Tegoroczne Forum odbywa się pod hasłem „Biznes w erze innowacji”, a jednym z głównych tematów przewijających się podczas paneli i wykładów będzie „Ukraina w Europie”.

Uczestnicy Forum spotykają się w hotelu Andel`s w Łodzi, każdy może obejrzeć relacje z obrad w internecie. Zapraszamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments