Stowarzyszenie upamiętniło 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia 2023 r. Stowarzyszenie Historyczne im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego upamiętniło Bohaterów Powstania Styczniowego z Powiatu Wieruszowskiego.

 

Na mogiłach powstańców zostały  zapalone znicze  pamięci i złożone kwiatki. Pamiętamy 🇵🇱

Trasę objazdu do kolejnych miejsc  upamiętniających powstańców i ich mogił  rozpoczęliśmy od Starego Ochędzyna. Kolejna mogiła którą odwiedziliśmy składając znicze pamięci to stary cmentarz w Sokolnikach.

Lututów miejsce bitwy „Pod Koziołkiem”  to kilka miejsc do upamiętnienia. Cmentarz,  grób kaplica rodziny Cieleckich z cywilnym naczelnikiem powstania  Pelagiuszem Cieleckim,  Pomnik Powstańców . Obelisk na Piaskach, Samotna Sosna oraz mogiły na skraju lasu.

Kolejne miejsca które odwiedziliśmy to mogiła powstańca w Galewicach oraz w Wieruszowie.  Na starym cmentarzu w Węglewicach znicze zapalimy w dniu następnym

Ostatnim miejscem na naszej trasie to Dzietrzkowice i odnowiona niedawno mogła powstańca.

W związku z tym że Dzień Dziaka wywodzi się wprost z Powstania Styczniowego owędziliśmy zacne grono Babć i Dziaków które zebrało się na uroczystości  z okazji Dnia Babci Dziadka. Korzystając z tej okazji złożyliśmy gorące życzenia prezentując zebranym powstańcze mundury  i czarne sukienki z okresu  „Żałoby narodowej”, gdy Polska była pod zaborami.

Wydarzenie uzyskało wsparcie finansowe Powiatu Wieruszowskiego.

 

 

 

E.Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments