To w jedności jest siła

Połączyło nas pomaganie, teraz połączyła muzyka. W niedzielę, 22 stycznia, w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, odbył się wyjątkowy koncert jedności polsko-ukraińskiej.

 

Dźwięki ukraińskich utworów ludowych były podziękowaniem za pomoc, jaką Polacy – mieszkańcy Łódzkiego nieśli uchodźcom od pierwszych dni po wybuchu wojny.

Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Festiwalu ,,Rzeka Dniestr”. A zorganizowane zostało wspólnie przez marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera, starostę powiatu opoczyńskiego Marcina Baranowskiego i burmistrza miasta Chocim Andrija Dranczuka.

Patronat honorowy nad koncertem objął poseł Robert Telus. W teatrze im. Jaracza obecny był poseł Piotr Polak i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniew Linkowski.

Niedzielny koncert był nie tylko podziękowaniem, ale także świetną okazją do pokazania kultury ukraińskiej i zacieśnienia przyjaźni pomiędzy naszymi narodami. Z kolei obywatelom Ukrainy, przebywających na terenie województwa łódzkiego, dał szansę do integracji i spotkania z rodzimymi artystami. Podczas dwugodzinnego występu zaprezentowali się laureaci międzynarodowych i ukraińskich konkursów oraz festiwali – ludowe zespoły folklorystyczne, taneczne i wokalne.

Przed publicznością wystąpiło 50 artystów, między innymi: zespół muzyczny „Besarabski kolor”, ludowy amatorski zespół folklorystyczny „Bilyvchanka”, wzorowy amatorski zespół choreograficzny tańca współczesnego „Krok do przodu”, Amatorski Zespół Tańca Ludowego „Młodzież”, Alyona Tatarchuk, która jest solistką Khotinsky BNTD, szefową wzorowego amatorskiego studia wokalnego „Happy Children”. Goście z Ukrainy nie ukrywali emocji.

-To jest koncert wdzięczności narodu Ukraińskiego z Chocimia dla mieszkańców województwa łódzkiego, którzy pomagali i pomagają nam wszystkim z tak wielkim zaangażowaniem. Dziękujemy marszałkowi województwa Grzegorzowi Schreiberowi. Wasze codzienne wsparcie pomaga nam walczyć przez te dziewięć miesięcy – to dzięki Wam bronimy swojego miejsca na ziemi, nie rezygnując z ustalonego celu. Każdy z nas walczy na swoim froncie: wojskowym, ochotniczym czy humanitarnym – mówi Luba Pietrowa, przedstawiciel miasta Chocim.

– Jestem w Polsce od 18 marca ubiegłego roku. Przyjechałem tutaj z Kijowa, wcześniej mieszkałem w Ugańsku. W 2016 uciekliśmy przed wojną. Myśleliśmy, że w Kijowie znajdziemy pokój, ale nie udało się. W Polsce przygotowuje się do matury, nie chce stąd teraz wyjeżdżać chociaż o tym co dzieje się na Ukrainie myślę codziennie – mówi 17 letni Mikita.

Samorząd Województwa Łódzkiego od pierwszych chwil rosyjskiej agresji zaangażował się w pomoc sąsiedniemu krajowi.

– Wiemy doskonale, że ostatnie miesiące to był czas szczególny i wyjątkowy nie tylko dla Ukrainy, ale także dla nas Polaków i mieszkańców województwa łódzkiego. Zrobiliśmy już bardzo dużo, ale nie ustajemy. Wciąż solidaryzujemy się w pomocy dla naszych przyjaciół z Ukrainy, zarówno tym mieszkającym na terenie naszego regionu, jak i tym, którzy na miejscu walczą o wolność i niepodległość – mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Uciekającym przed wojną samorząd województwa umożliwił bezpłatne przejazdy pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pięcioma wysłanymi przez marszałka składami przyjechało w sumie ponad 2 tysiące osób. Tak bardzo potrzebna i oczekiwana pomoc z żywnością, kocami, śpiworami środkami opatrunkowymi i higienicznymi trafiła do osób uciekających przed wojną, które znalazły schronienie w wielu miejscach na terenie naszego województwa. Dary trafiły także bezpośrednio na teren Ukrainy, szczególnie do partnerskich obwodów: czerniowieckiego, odeskiego, winnickiego i wołyńskiego. Wyjeżdżały tam w pełni wyposażone karetki pogotowia przekazywane z zasobów Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. W szkołach prowadzonych przez samorząd województwa: w Łodzi, Zgierzu, Sieradzu, Piotrkowie, Tomaszowie, Łowiczu i Skierniewicach uchodźcy mogli bezpłatnie uczyć się języka polskiego. Latem Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zorganizował w Spale i Dobieszkowie kolonie dla 200 dzieci z Ukrainy.

zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments