Unijne, rządowe i własne – Łódzkie jest na plus

Polska otrzyma największe pieniądze ze wszystkich państw Unii Europejskiej, a Łódzkie jest na drugim miejscu wśród polskich województw, pod względem środków na programy regionalne. To rekordowe 2 mld 745 mln unijnych euro, czyli o pół miliarda euro więcej niż w poprzednim okresie programowania.

Marszałek Grzegorz Schreiber odebrał symboliczną decyzję Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu do realizacji programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 podczas uroczystej inauguracji nowej unijnej perspektywy finansowej dla Polski na Zamku Królewskim w Warszawie.

–  Nowe środki dla Polski są już aktywne. Wpłynęło już około 5 miliardów złotych, z tego 3 miliardy na programy centralne i około 2 miliardy na programy regionalne – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Nie byłoby tak dużych pieniędzy dla Łódzkiego gdyby nie odpowiednie negocjacje z Unią i dobra współpraca z rządem. Efektem tej współpracy jest m.in. rozwój Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu została podpisana umowa z PESA Bydgoszcz (największym polskim producentem pojazdów szynowych) na dostawę czterech nowych pociągów. Będą to trzyczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne (EZT), wyposażone w Wi-Fi, klimatyzację czy strefę dla rodzin z dziećmi. Umowa z PESA Bydgoszcz obejmuje opcję zakupu 20 kolejnych pociągów.

Dzięki rządowemu wsparciu z funduszu rozwoju przewozów autobusowych Łódzkie uruchomiło dwa kolejne połączenia PKS: Żytno – Piotrków Trybunalski i Łęczyca – Poddębice. To już linie nr 41 i 42.

– W ten sposób przewozy zamówione przez Województwo Łódzkie docierają już do 309 miejscowości wykluczonych wcześniej komunikacyjnie – mówił marszałek Grzegorz Schreiber na konferencji w Świnicach Warckich, które znajdują się na jednej z tras.

Bazując wyłącznie na własnym budżecie, samorząd województwa łódzkiego zaprasza też do udziału w konkursach, w których czeka dofinansowanie na:

– organizację warsztatów, półkolonii czy pikników rodzinnych. Do wzięcia w konkursie „Samorząd przyjazny rodzinie 2023” jest pół miliona złotych. Projekt skierowany jest do gmin i powiatów;

– „Infrastrukturę sołecką Plus”. Są to pieniądze na realizację pomysłów mieszkańców, którzy chcą, by ich wsie wzbogaciły się o nowe centra rekreacji, boiska, miejsca do spotkań i integracji. Do wzięcia jest 6 milionów złotych – o dwa miliony więcej niż w ubiegłym roku. Każde sołectwo może się starać o 100 tys. zł;

– budowę lub modernizację infrastruktury turystycznej nad zbiornikami wodnymi oraz wzdłuż Pilicy, Warty, Bzury i ich dopływów. Gminy i powiaty w Łódzkiem mogą składać wnioski o dotacje w konkursie „Infrastruktura Turystyczna Plus 2023”. Do rozdysponowania jest pół miliona zł, a maksymalna kwota dotacji to 100 tys. zł;

– organizację bezpłatnych zajęć strzeleckich dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Dofinansowanie może wynieść do 100 tys. zł. W budżecie województwa łódzkiego na projekt zapisane jest 1,4 mln zł.

Wykorzystując własne środki samorząd województwa łódzkiego docenił również sportowców. 162 najlepszych zawodników z Łódzkiego odebrało podziękowania i nagrody finansowe za zdobycie tytułów mistrzów Polski w kategoriach: młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców. Wśród rekordzistów-multimedalistów znaleźli się: Mikołaj Popiel z SP Meduza Pajęczno – zdobywca 5 złotych medali Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (pływanie), Karolina Bosiek – łyżwiarka, która w 2022 roku wywalczyła 4 złote medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski czy Natalia Piekarska – pływaczka z UKS 190 Łódź, zdobywczyni 4 złotych medali Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.

Podziękowania otrzymali również przedstawiciele 10 klubów sportowych, które uzyskały wysoki wynik punktowy w klasyfikacji wojewódzkiej w SSM. Dziesięć najlepszych klubów województwa łódzkiego minionego roku to: KS Pilica Tomaszów Mazowiecki, KS Społem Łódź, AZS Łódź, UKS 190 Łódź, KS Budowlani Łódź, RKS Łódź, UKS SMS Łódź, MKS Trójka Łódź, AKS Piotrków Trybunalski, UKS Błyskawica Domaniewice.

Wyróżnienia mistrzom wręczał wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments