Odpust Zesłania Ducha Świętego z świętowaniem 40-lecia powrotu Paulinów do Wieruszowa

W niedzielę przeżywaliśmy w kościele Ojców Paulinów w Wieruszowie doroczny odpust parafialny Zesłania Ducha Świętego. W tym roku było też dziękczynienie z okazji 40-lecia powrotu Paulinów do Wieruszowa.

Mszy Św. odpustowej przewodniczył o. bp Łukasz Buzun, biskup pomocnicy diecezji kaliskiej.
Słowo skierował o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Ojców Paulinów z Jasnej Góry.
Do uczestników uroczystości słowo skierował Premier RP Mateusz Morawiecki – List odczytał Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP. Obecny był również Piotr Polak poseł RP.

W 1983 r., po blisko 120 latach nieobecności, do kościoła p.w. Ducha Świętego w Wieruszowie powrócili oo. Paulini, którzy na mocy ukazu carskiego z 1864 r. musieli opuścić to miejsce. Dziś pełnią oni nie tylko funkcje duszpasterskie, ale też kontynuują kulturotwórczy nurt duchowego posłannictwa.

Na zakończenie eucharystii odmówiono litanię do Ducha Świętego przed Najświętszym Sakramentem i procesja wokół kościoła. Oprawę liturgiczną uświetnił chór Lira i orkiestra.

W słoneczne popołudniowe odbył się Parafialny Festyn Rodzinny w ogrodach klasztornych, były występy wokalno – muzyczne na scenie, pokaz wozu strażackiego, dmuchańce, wiele gier i zabaw dla dzieci, malowanie twarzy, loteria fantowa oraz grill i wata cukrowa, a na koniec zespół muzyczny.

Uroczystość tą nazywamy potocznie Zielonymi Świątkami, ale nazwa ta nie ma genezy dogmatycznej, lecz wywodzi się z obrzędów ludowych, związanych z urodzajami na roli. Jest to dzień, w którym wspominamy pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów i Maryję, które dokonało się w wieczerniku. Zesłanie Ducha św. nieraz uważa się za początek Kościoła. Jest to niejako dopełnienie objawiania się Boga ludziom: Bóg Ojciec przebywa wraz z Izraelem w Starym Testamencie, Syn: Jezus Chrystus narodził się, umarł i zmartwychwstał, zaś Duch Święty zstąpił na Apostołów. Kościół pierwotny już w Nowym Testamencie po wniebowstąpieniu Chrystusa. Nieraz zapominamy o Duchu Świętym, pomijamy Go w naszych modlitwach. A przecież przydatne i wielorakie dary może nam On ofiarować: mądrość, rozum, radę, męstwo, umiejętność, pobożność, bojaźni bożej. Dary te w szczególnym i pełnym wymiarze są nam udzielane w sakramencie bierzmowania.

„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym…”

Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii diecezja kaliska, OO.Paulini, Religia, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments