Rozpoczęły się prace archeologiczne w Lututowie

Rozpoczęły się prace archeologiczne mające na celu znalezienie mogił powstańców poległych w lasach ,,Koziołek,, i ,,Cezarka,, podczas Bitwy pod Lututowem 1863.

Wczoraj tj. 26 czerwca przyjechali z Łodzi archeolodzy Państwo Andrzejewscy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego z pierwszą grupą studentów.  Pani dr Aldona Andrzejewska będzie kierownikiem prac archeologicznych na terenach bitwy powstania styczniowego w lututowskich lasach. Wkrótce dojadą kolejni archeolodzy i kolejna grupa studentów. Łącznie prace archeologiczne będzie prowadziło 15 osób. Przewiduje sie, że prace potrwają do 8 lipca.

Udaliśmy się na  wstępną retrospekcję terenu do  lasów Koziołek i Cezarka. Bardzo pomogła nam Pani Dorota Grąbkowska – Paroń, która przyjechała i przekazała archeologom swoje wspomnienia z dzieciństwa, kiedy z babcią przychodziła na mogiłę powstańców ogrodzoną metalowym płotkiem niedaleko drogi zwanej Traktem Grabowskim. Pamięta, że, gdy z kuzynką szły na jagody i głośno rozmawiały to babcia uciszała je ,,Bądźcie cicho, bo tutaj jest mogiła powstańców. Są to bardzo cenne  informacje, które zrobiły   ogromne wrażenie na archeologach. W bliżej określonym przez Panią Dorotę miejscu będą prace prowadzone w pierwszej kolejności.

Bardzo dziękujemy Pani Dorocie za te wspomnienia, które utwierdzają nas w przekonaniu, że te mogiły tam są i powstańcy w nich pochowani. Podobne wspomnienia mogiły powstańczej ogrodzonej płotkiem z krzyżem w środku ma Pani Krystyna Matczak- Prygiel. Pamięta, że ta mogiła z płotkiem była niedaleko drogi.

Dzisiaj już ze sprzętem archeolodzy udają się na miejsce prac, na działkach na które mamy pozwolenia. Właściciele bardzo chętnie podpisali zgody na prowadzenie prac. Osoby, które miały te pozwolenia zdobyć mówiły nam, że jest trudno, ludzie nie chcą podpisywać. Jest to przekłamanie wynikające chyba z zazdrości, chorej rywalizacji czy nie wiadomo czego.

Warto podkreślić, że Gmina Lututów, radni miejscy ani burmistrz nie byli zainteresowani przeprowadzeniem tych prac /,,Wyciąg z protokołu nr 39/2022 z posiedzenia Komisji Społeczno-Organizacyjnej oraz z protokołu nr 37/2022 z posiedzenia Komisji Gospodarki Inwestycji Rolnictwa i Ochrony Środowiska pod przewodnictwem Pana Marka Zgadzaja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Lututowie w dniu 30 czerwca 2022 r. w Urzędzie Miejskim w Lututowie od godz. 10.00 do godz. 11.52,,./

Nie uzyskaliśmy pomocy w zasadzie od nikogo, poza mieszkańcami. Dziwi zatem fakt, że na filmie tugazeta podczas obchodów 160- lecia wybuchu powstania burmistrz powiedział, że znajdziemy te mogiły z pomocą najwyższych władz województwa i kraju,,. /Taki mniej więcej był sens wypowiedzi/.

Nie otrzymaliśmy pomocy i teraz prosimy aby nam nie przeszkadzano, jak również nie zapraszamy państwa na teren prac.

Patriotyzm to umiłowanie do Ojczyzny, to dbałość o nasze dziedzictwo i dobro narodowe a nie zawiść, nienawiść i chora rywalizacja, obłuda i hipokryzja.

Ubolewamy, że Lututów z takim dziedzictwem historycznym w obecnej dobie  jest podzielony. Ten wielki depozyt przekazany przez minione pokolenia powinien łączyć a nie dzielić. Tu apel do wyborców – naprawdę wybierzcie ludzi, którzy kochają swoją Małą Ojczyznę, wybierzcie prawdziwych patriotów a nie ludzi, którzy za wszelką cenę chcą się promować aby ponownie zostali wybrani. Nie chcemy nikogo obrazić ani pomówić, to nie jest naszym zamierzeniem. Jest takie polskie przysłowie ,,Zgoda buduje – niezgoda rujnuje,,. Niestety taka jest prawda. Ktoś kto się mocno zagubił powinien przeanalizować sytuację, jest takie słowo, które należy w tym przypadku użyć – PRZEPRASZAM. Nie chcemy wracać do tego ile przykrości spotkało nas mimo, iż to były nasze pomysły, nasze inicjatywy, ogrom pracy… ze strony osób, którym się wydaje, że są kimś. Dziś są jutro mogą nie być. Samo życie. Przepraszamy za ten rozgoryczony ton ale pewne słowa powinny paść. My zaś nie jesteśmy pamiętliwi a zawsze chętni i pierwsi do pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny.

Wkrótce relacja z dzisiejszego dnia pracy archeologów i studentów archeologii. Skupimy się na pracy i będziemy cieszyć się z tego, że po długim zabieganiu udało nam się doprowadzić do tego przedsięwzięcia. Dokonaliśmy tego sami bez pomocy ludzi, którzy mogli nam pomóc a nie chcieli.

Promujmy nasze piękne miasteczko, zadbajmy o naszych Bohaterów, nie dajmy zapomnieć o tej ważnej bitwie, o poległych powstańcach głównie z zaboru pruskiego, z Wielkopolski, która jest nam niezmiernie życzliwa.

A teraz do pracy…

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
5 miesięcy temu

To, że w Lututowie dobrze się dzieje jest zasługą Pani Anny i Sz. P. Eugeniusza. Dziękujemy Wam za patriotyzm, za krzewienie kultury i przede wszystkim za miłość do ukochanej ojczyzny!