Upamiętnienie Maksymiliana Otto

Mszą Świętą w Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego Parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie  rozpoczęła się uroczystość upamiętnienia Maksymiliana Otto  burmistrza Wieruszowa w okresie Powstania Styczniowego, Cywilnego Naczelnika Miasta z ramienia Rządu Narodowego w roku 1863.

Nabożeństwo w intencji Maksymiliana Otto i walczących o wolność Polski sprawował Proboszcz Parafii pw. Zesłania Ducha Świętego  i Przeor Klasztoru Paulinów w Wieruszowie o. Piotr Piechocki.

Eucharystię uświetnili rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Gloria Victis i ich przyjaciele. W strojach powstańczych pełniono wartę przed ołtarzem a Panie wystąpiły w żałobnych sukniach.

We mszy uczestniczyli zaproszeni goście: Rodzina Maksymiliana Otto, Tomasz Rzymkowski, Poseł na Sejm RP oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, członkowie Stowarzyszenia Gloria Victis, delegacja Stowarzyszenia Historycznego im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego oraz samorządowcy wieruszowscy z  powiatu i gminy.

Po mszy prelekcję wygłosił Jan Książek dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W referacie wspomniał o burmistrzu Wieruszowa Maksymilianie Otto, który urodził się w 1814 roku w Wielkopolsce, m. Jarocin. Przytoczył również kilka znanych faktów z okresu Powstania styczniowego m.in. potyczki i bitwy w naszym regionie oraz wspomniał również o dowódcach oddziałów powstańczych.

Po mszy udano sie przed Urząd Miejski. Uroczyście odśpiewano Hymn Polski. O. Piotr Piechocki poświęcił tablicę upamiętniającą Maksymiliana Otto, po czym tablicę odsłoniła Rodzina, która jako pierwsza złożyła wiązankę kwiatów. Następnie Minister Tomasz Rzymkowski złożył wieniec, w dalszej kolejności delegacje.

Glos zabrał Adam Śpigiel przewodniczący Rady Miejskiej w Wieruszowie a następnie praprawnuczka Maksymiliana Wiktoria Czarnecka opowiedziała o swoim przodku. Oprócz danych z metryki urodzenia i zgonu były to głównie przekazy rodzinne.

Uroczystość ta odbyła się z  inicjatywy radnego Rady Miejskiej, Dawida Boryczko. Po uroczystości Rodzinę Maksymiliana Otto i rodzinę byłych burmistrzów zaproszono na poczęstunek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments