Rzeka Prosna coraz piękniejsza

Nie tylko w Gminie Bolesławiec ale także w Gminie Łubnice PGW Wody Polskie Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu prowadzi intensywne roboty budowlane na jazie wodnym w miejscowości Krupka.

Jaz na Krupce to 183_250 km rzeki Prosny. Wykonany tutaj będzie remont kapitalny całego jazu wraz z zamknięciem. Umocnione zostaną skarpy i dno rzeki oraz zostaną zabezpieczone antykorozyjnie elementy stalowe i betonowe.

Jaz został wybudowany w celu spiętrzania wody. W ostatnim czasie ze względu na zniszczenia nie pełnił swoich funkcji, a ze względu na zły stan techniczny, skorodowanie i ubytki stanowił zagrożenie dla życia i zdrowia osób przebywających na obiekcie. Prace remontowe poprzedzone zostały uporządkowaniem terenu, usunięto zakrzaczenia uniemożliwiające dojazd do rzeki.

Krupka to historyczna osada z Gminy Łubnice umiejscowiona przy dawnej granicy śląskiej. Prawdopodobnie w tutejszym młynie odbyło się spotkanie Jagiełły z bratankami Władysława Opolczyka, na którym król przekonywał władców śląskich do zaniechania pomocy Opolczykowi. Pozostałości po młynie spłonęły w 2010r.
W Krupce w okresie międzywojennym stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Krupka”, a wcześniej Placówka Straży Celnej „Krupka”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o