Łódzkie pełne tradycji

O tradycjach regionu łódzkiego, o naszym niematerialnym dziedzictwie kulturowym i nowym programie dotacyjnym Urzędu Marszałkowskiego rozmawialiśmy dziś na Zamku w Uniejowie podczas konferencji „Łódzkie pełne tradycji”.

 

Do rozmowy o naszych tradycjach zaprosili Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego i Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa, a miejsce konferencji nie było przypadkowe, bo zaledwie 3 km od Uniejowa leży Spycimierz. Miejscowość, w której każdego roku, od blisko 200 lat kultywowana jest jedna z najbardziej charakterystycznych tradycji regionu łódzkiego. Chodzi oczywiście o procesję Bożego Ciała z kwietnymi dywanami. – Sam uczestniczę w tym wydarzeniu od lat. Dziesiątki gatunków kwiatów, miliony płatków tworzą przepiękny dywan na uliczkach, do tego niesamowita atmosfera i wielkie zaangażowanie lokalnej społeczności – to zrobiło na mnie ogromne wrażenie, zresztą nie tylko na mnie, bo procesja przyciąga tysiące turystów – mówił marszałek.

Boże Ciało w Spycimierzu w 2021 roku zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. To trzecia tradycja z Polski, która została umieszczona na tej prestiżowej liście.

– Kiedy przeglądałem zarówno tę listę, jak i krajową listę niematerialnego dziedzictwa, byłem zdziwiony, że jest na niej tak mało podmiotów z Łódzkiego. Bo to zaledwie 3 pozycje: procesje w Łowiczu i Spycimierzu oraz tradycje rzeźbiarskie z Kutna. Razem z panem burmistrzem zaczęliśmy się zastanawiać, jak to zmienić, co możemy zrobić, jak zaktywizować społeczności lokalne, naszych mieszkańców do działania – mówił Grzegorz Schreiber. – Ta konferencja jest pierwszym krokiem w tym kierunku, chcemy pobudzić do działania, by Łódzkie mocniej zaznaczyło swoje tradycje, a co za tym idzie również naszą obecność na listach dziedzictwa kulturowego.

Kolejnym krokiem jest nowy program dotacyjny Urzędu Marszałkowskiego – „Łódzkie pełne tradycji”. To konkurs ofert, w którym będzie można otrzymać dofinansowanie np. na publikacje książkowe czy prasowe, które udokumentują nasze regionalne tradycje, na organizację warsztatów, kursów, szkoleń, poradników, produkcję filmów instruktarzowych, dotyczących kultury tradycyjnej.

Do konkursu będą mogły przystąpić organizacje pozarządowe. Nabór rozpocznie się za kilka dni. Oferty będzie można składać w elektronicznym generatorze wniosków witkac.pl od 21 grudnia do 11 stycznia 2024 r. Pula środków zaplanowana do rozdysponowania to pół miliona zł, a kwota dotacji – maksymalnie 25 tys. zł.

Podczas konferencji przekonaliśmy się, jak różnorodne i bogate jest dziedzictwo niematerialne regionu łódzkiego. Na Zamku w Uniejowie zaprezentowali się przedstawiciele sztuk widowiskowych. Poznaliśmy tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego, święto palanta z Grabowa i wesele łowickie. Umiejętności związane rzemiosłem tradycyjnym i artystycznym zaprezentowali regionalni plecionkarze, rzeźbiarze z Kutna, a także łowickie wycinankarki. Razem z uczestnikami konferencji tajniki tradycji regionu łódzkiego zgłębiali poseł Piotr Polak i radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorota Więckowska.

W świąteczną atmosferę wprowadziła wszystkich Uniejowska Grupa Wokalna, która wystąpiła z koncertem kolęd bożonarodzeniowych.

Więcej informacji o konkursie „Łódzkie pełne tradycji” dostępne na lodzkie.pl w zakładce Kultura od 21 grudnia!

fot. Piotr Wajman

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments