Etap Powiatowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych w ZSCKR Lututów

14. lutego 2024 r w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbył się etap powiatowy/szkolny XLI Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowany przez Związek Młodzieży Wiejskiej.

Olimpiada została przeprowadzona przez Prezes ZMW powiatu sieradzkiego Aldonę Owczarek oraz Prezesa ZMW powiatu zduńskowolskiego -Bartosza Kornackiego przy wsparciu Dyrektora oraz nauczycieli ZSCKR w Lututowie. Wydarzenie zaszczycił swą obecnością Prezes Krajowy OMPR Szymon Migoń. Tegoroczna edycja Olimpiady odbywa się pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego.

Zakres wiedzy Olimpiady jest bardzo szeroki: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ochrona środowiska, odnawialne źródła energii, wpływ zmian klimatu na działalność rolniczą, ekonomika i zarządzanie, system ubezpieczeń rolniczych, bezpieczeństwo i higiena pracy oraz zagadnienia dotyczące Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jak widać, nie jest łatwo. Tematyka bardzo rozległa, wybiega daleko poza zakres programu szkoły średniej. W Olimpiadzie mogą brać udział rolnicy w wieku od 16 do 40 roku życia, uczniowie szkół średnich, a także studenci kierunków rolniczych i przyrodniczych.

W etapie powiatowym OMPR w Lututowie wzięło udział 40 uczniów. Rozwiązywali oni test składający się z 50 pytań zamkniętych. Zwycięzcą OMPR został Wiktor Magda –uczeń klasy V BT technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Uzyskał imponującą ilość – 55 punktów. II miejsce – uczeń tej samej klasy Mikołaj Sibiak, III- Brajan Maras uczeń klasy I FT technikum w zawodzie technik rolnik. W pierwszej dziesiątce znaleźli się także: Julita Rosińska, Jakub Janiak, Mateusz Siciarz, Ernest Potomski, Kacper Wąsik, Antoni Dybka oraz Tomasz Ługowski. Cała dziesiątka będzie brała udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się już 28. lutego w ZSCKR w Lututowie.

Nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla wszystkich uczestników ufundowali: Starosta Sieradzki – Mariusz Bądzior, firma Górzny Group, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska WART-MILK w Sieradzu oraz Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie.
Liczymy, że tak jak wszystkie konkursy i olimpiady, tak i ta rozbudzi wśród młodzieży ambicję dalszego doskonalenia wiedzy i umiejętności branżowych. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie wojewódzkim i krajowym. Wierzymy, że uczniowie wzbogacając swoją wiedzę i umiejętności zawodowe przyczynią się do rozwoju polskiego rolnictwa.
Barbara Zadka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments