Rowerem po ekspresowej ósemce

Mandatem karnym skończyła się podróż 36-latka, który zbagatelizował przepisy i jechał rowerem po drodze S8. Przypominamy, że na autostradach i drogach ekspresowych obowiązuje zakaz poruszania się rowerami, motorowerami, pojazdami wolnobieżnymi, ciągnikami rolniczymi oraz pojazdami zaprzęgowymi.

Pamiętajmy, że zakaz poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych dotyczy nie tylko jezdni, ale także pasa awaryjnego oraz pobocza. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu wieluńskiego, który zignorował obowiązujące przepisy i poruszał się rowerem po ekspresowej ósemce. Patrol drogówki skierowany na miejsce zobaczył 36-latka, który jechał jednośladem w miejscowości Wiktorówek. Funkcjonariusze udaremnili mu dalszą jazdę i pomogli bezpiecznie opuścić drogę szybkiego ruchu. Mężczyzna był trzeźwy i w związku z popełnionym wykroczeniem został ukarany mandatem karnym.

Jazda rowerem po autostradach i drogach ekspresowych to duże zagrożenie dla siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Samochody osobowe i pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony mogą poruszać się na autostradzie z prędkością do 140 km/h, na dwujezdniowych ekspresówkach do 120 km/h. W związku z tym cyklista, czy kierujący motorowerem porusza się dużo wolniej od innych pojazdów i na tych drogach jazda jest bardzo niebezpieczna.

Rowerzyści również zobowiązani są do korzystania z dróg i pasów ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku rowerzysta porusza się po jezdni z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Zabrania się poruszania rowerem po chodniku. Wyjątkiem w tej sytuacji jest sprawowanie nadzoru nad osobą do 10 roku życia, która też przemieszcza się rowerem oraz w przypadkach trudnych warunków pogodowych, w których rowerzysta, poruszając się po jezdni, może narazić siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że zabroniona jest jazda rowerem:

po autostradach i drogach ekspresowych
po przejściu dla pieszych, należy zejść z roweru i przeprowadzić jednoślad
po jezdni jeżeli jest wyznaczona ścieżka rowerowa lub jest pobocze,
bez trzymania min. 1 ręki na kierownicy i nóg na pedałach
czepiania się pojazdów,
holowania innego rowerzysty lub osoby jadącej na rolkach lub deskorolce,
przewożenia innej osoby na rowerze jednoosobowym ( na ramie lub bagażniku)
rozmowy przez telefon jeżeli należy trzymać go w dłoni
po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków
Dzieci do lat 7 można przewozić:

w specjalnym foteliku
w specjalnej przyczepce ciągniętej przez rower
Dzieci które ukończyły 10 lat mogą ubiegać się o kartę rowerową, która upoważnia do jazdy rowerem po drodze publicznej. Rodzice pozwalający na jazdę rowerem po ulicy dzieciom bez karty rowerowej wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością za ich zdrowie oraz życie.

asp.Piotr Siemicki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments