Oddział Neurochirurgii i Nowotworów Układu Nerwowego Szpitala Kopernika w Łodzi prowadzi kwalifikację pacjentów z przerzutami choroby nowotworowej do kręgosłupa do badania naukowego, którego celem jest ocena zastosowania karbonowych systemów do stabilizacji kręgosłupa przy dalszym leczeniu radioterapeutycznym. Systemy karbonowe w założeniu mają polepszać warunki leczenia.
Główna populacja pacjentów kwalifikowanych do badania to osoby dorosłe, które mają rozsianą chorobę przerzutową do kręgosłupa – stwierdzoną i potwierdzoną histopatologicznie – lub też osoby z podejrzeniem takiej choroby. Kwalifikacja odbywa się w ramach pracy i struktury Oddziału Neurochirurgii Szpitala Kopernika w Łodzi oraz Pracowni Teleradioterapii i Zakładu Radioterapii Stereotaktycznej Szpitala. Pacjent zostaje otoczony opieką operacyjną i radioterapeutyczną.
Celem badania jest ocena, jak bardzo nowe systemy karbonowe – systemy do stabilizacji kręgosłupa – poprawiają warunki radioterapii i dalszego leczenia pooperacyjnego pacjentów z rozsianą chorobą nowotworową przerzutową do kręgosłupa. Założeniem badania jest to, że śruby wykonane z tworzywa karbonowego pozwalają na lepszą wizualizację struktur nerwowych i tkanek miękkich po operacji, ponieważ nie powodują artefaktów związanych z obecnością implantów metalowych, jak to było do tej pory w wykonywanych i używanych śrubach o stopie tytanowym.
Udział w badaniu jest dobrowolny. Pacjent nie ponosi żadnych kosztów. Kwalifikacja odbywa się na podstawie skierowania do poradni neurochirurgicznej. W przypadkach, kiedy Pacjent nie posiada skierowania, prosimy o kontakt z sekretariatem Oddziału (42 689 53 41) w godz. 8:00 do 14:30.
Na szczegółowe pytania odpowie prowadzący badanie dr n. med. Kamil Krystkiewicz – Koordynator Oddziału Neurochirurgii i Nowotworów Układu Nerwowego (660 636 203).
Poniżej link do filmu z wypowiedziami dr n . med. Marcina Tosika – Kierownika Oddziału oraz dr Kamila Krystkiewicza – Koordynatora Oddziału:
Julia Ścigała
Dział Promocji i Biuro Prasowe
Szpital Kopernika w Łodzi