Tydzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ważne święto ustanowione przez UNESCO i obchodzone 21 lutego. Święto to, ma służyć promocji języka ojczystego.

 

 

Jest to okazja do uhonorowania naszego pięknego języka ojczystego, który jest nośnikiem naszej kultury, historii i tożsamości.  Dla uczczenia  tego święta w naszej szkole w dniach od 19 lutego do 23 lutego 2024 r. zostały zorganizowane przez panie mgr Magdalenę Strugałę  i mgr Annę Nogę działania,  mające za  celu przypomnieć wszystkim uczniom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

W poniedziałek rozpoczęliśmy dzień pn. „Poranek poetycki”. Klasy 4 – 8 przygotowały piękną recytację poezji polskiej. Ponadto na korytarzu można było zobaczyć wystawę Wielkich Polek i Polaków. Poczet zasłużonych otwierała Królowa Jadwiga – nasza patrona szkoły. Na wystawie znaleźli się również Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Jan Kochanowski, a także współcześni zasłużeni Karol Wojtyła, Wisława Szymborska, czy Olga Tokarczuk.

We wtorek na korytarzu pojawiło się Drzewo Pięknych Polskich Słów. Na każdej przerwie uczniowie klas I – VIII zapisywali na karteczkach polskie słowa i zamieszczali  je
na specjalnie przygotowanym drzewku.

Środa była dniem, w którym wszyscy uczniowie podziwiali piękną ekspozycję prac konkursowych pt. „MOJE ULUBIONE SŁOWO”. Konkurs ten skierowany był dla wszystkich uczniów klas I – VIII i polegał na zobrazowaniu w formie plastycznej i pisemnej słów z języka polskiego. Celem tego konkursu było wspieranie kreatywności, rozwijanie uzdolnień plastycznych i poszerzanie słownictwa języka polskiego uczniów naszej szkoły.

W piątek nastąpiło podsumowanie całego tygodnia, poświęconego naszemu pięknemu językowi polskiemu. Pani Dyrektor mgr Małgorzata Gonera podziękowała wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do organizacji tego tygodnia a uczniom za udział w tych wydarzeniach. W tym dniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pt. „Moje ulubione słowo”. Miejsce I – Tymoteusz Baranowski, kl. IV;

Miejsce II – Wiktoria Królik, kl. VI;
Miejsce III – Jakub Powaga, kl. II;
Wyróżnienie: Krystian Kałmuk, kl. VI; Magdalena Franelak, kl. V; Wiktor Lisiecki, kl. IV.

Pani Dyrektor wręczyła również nagrody i dyplomy, które uczniowie Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach otrzymali w powiatowym konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie pt. „Najpiękniejszy Pejzaż Zimy”:

Miejsce 2 – Wiktoria Królik, kl. VI;
Wyróżnienia: Blanka Nowak, kl. I; Oliwier Domagała, kl. III; Sofiia Paskevych, kl. VI, Sandra Nawrocka, kl. III, Krystian Kałmuk, kl. VI.

W szkolnym konkursie walentynkowym pt. „Serce” nagrody zdobyli: Sandra Nawrocka, kl. III; Dominik Wyder, kl. 0, Jakub Powaga, kl. II; Maja Kuświk, kl. 0; Liliana Wyder, kl. I; Szymon Powaga, 4 – latki; Kornel Więcierz, 4 – latki.

Piątek był to również „Dzień z bohaterem literackim i bajkowym”. Uczniowie klas przebrali się za postacie z literatury i bajek. Na szkolnym korytarzu pojawili się m.in.: Harry Potter, Królewna Śnieżka, Smerf, Pan Kleks, Balladyna, a także Demeter oraz wiele innych bohaterów literackich i bajkowych. Zwycięzcami w tym konkursie na najpiękniej przebraną klasę zostali uczniowie klasy II, V i VIII. Nagrodą dla tych klas był specjalny voucher na przełożenie sprawdzianu lub kartkówki do wykorzystania w terminie przez nich ustalonym.

Różnorodne akcje prowadzone w ramach Tygodnia Języka Ojczystego ponownie pozwoliły zainteresować naszych uczniów poprawnością i kulturą ojczystego języka, rozwinąć umiejętności pisania, mówienia, słuchania oraz wyrażania własnych emocji. Tydzień Języka Ojczystego okazał się wartościową inicjatywą, zaangażował wielu uczniów do działania, pogłębił refleksję i umiejętności językowe.

Niech nasz język ojczysty zawsze pozostaje w centrum naszej uwagi i dumy! Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywne włączenie się w działania w ramach obchodów Tygodnia Języka Ojczystego!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments