Łódzkie na PLUS – w ubiegłym tygodniu

Świat jak z bajki

Tak nazywa się projekt budowy centrum edukacyjno-muzealnego w Bronowie – miejscu, gdzie mieszkała Maria Konopnicka.

 

W to hasło coraz śmielej wpisuje się oddział szpitalny im. Madurowicza w Łodzi, w którym maluchy przychodzą na świat w coraz lepszych warunkach.

Maria Konopnicka spędziła w Bronowie koło Poddębic dekadę: od 1862 do 1872 roku. – To było dziesięć najszczęśliwszych lat w jej życiu – opowiada Joanna Modrzejewska, prawnuczka pisarki. – Tutaj urodziły się wszystkie jej dzieci. O swoim mężu pisała: „mój wąsaty anioł”. Gdyby pojawiła się tutaj, miałaby oczy pełne wzruszenia.

Dlaczego? Zaplanowany w tym miejscu projekt Centrum Ogrody Animacji zakłada przeniesienie gości do drugiej połowy XIX wieku, żeby mogli poczuć klimat i atmosferę miejsca, w jakim tworzyła Maria Konopnicka. W obecności marszałka Grzegorza Schreibera zaprezentował go architekt Mirosław Nizio. Będzie tutaj można z bliska obserwować świat ptaków, ryb, kwiatów, zjawisk związanych z obiegiem Ziemi wokół Słońca, ale też poszukać… krasnoludków.

Magii miejsca zakosztowały już dzieci, dla których na imprezie „Świat jak z bajki” występowali aktorzy teatrów dla dzieci i iluzjonista. Dużo radości przyniosły warsztaty z tworzenia pacynek czy zdobienia czekolady.

Oddział ginekologiczno–położniczy „Madurowicza” jest już po remoncie

Jest nowocześnie i komfortowo. Na kobiety w ciąży czeka teraz wyremontowany blok porodowy i nowa sala do cięć cesarskich. Modernizacja kosztowała 3,5 mln zł. Dofinansowanie pochodziło z budżetu województwa łódzkiego.

Zmodernizowano boksy porodowe, salę do cięć cesarskich, wyremontowano część łóżkową oddziału. Wszystkie sale mają teraz m.in. łazienki i klimatyzację.

Ogłaszamy zwycięzców konkursu fotograficznego

Choć maj przynosi cieplejsze dni i kwitnącą przyrodę, to w sercach mieszkańców Łódzkiego wciąż tkwią zimowe wspomnienia. Poznaliśmy zwycięzców konkursu fotograficznego „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski – ZIMA 2023”.

Oto lista zwycięzców:

I miejsce – Karolina Krakowiak „Zalew Lisowice”, pow. łódzki wschodni

II miejsce – Jakub Kluza „Droga w nieznane”, ul. Bohaterów września, Łask

III miejsce – Agata Herman „Zima na ludowo”, Park Julianowski w Łodzi

Łódzkie o biznesie

– Ludzie sukcesu ciągle się uczą i rozwijają. Ludzie przeciętni uważają, że wiedzą już wszystko – przypomniał przedsiębiorcom coach podczas warsztatów w trakcie spotkania „Porozmawiajmy w Łódzkiem – o biznesie”. Sentencja Harva Ekera była punktem wyjścia do rozmowy o „Komunikacji Mistrzów”. Przedsiębiorcy dowiedzieli się podczas zajęć o stylach myślenia i ich wpływie na efektywność firmy, uczestniczyli też w wykładach na temat strategii wyboru modelu biznesowego oraz o nowościach w sferze podatków i wsparcia biznesu dzięki projektom Województwa Łódzkiego.

Zapowiedziane zostały kolejne takie spotkania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments