Wakacje Kapeli Ludowej z Lututowa

Wakacje to czas odpoczynku, niestety nie mogą tego powiedzieć śpiewacy i muzycy z Kapeli Ludowej Lututowianie. Częste występy wymagają spotkań, które odbywają się cotygodniowo wieczorem i trwają do późnych godzin wieczornych. Jednak nikt tak naprawdę nie narzeka. Kapela wyjeżdża poza teren gminy, aby nie tylko brać udział w konkursach, ale także promować nasza „małą ojczyznę lututowską”.

Nie tak dawno – 17 lipca – Kapela występowała w Sieradzkim Parku Etnograficznym na trzecim spotkaniu z cyklu „Spotkania z Kulturą Ludową”. Kapela śpiewała piosenki typowo lututowskie, które zostały ułożone przez jej dawnych członków – Stefana Kubasiewicza i Zygfryda Grabkowskiego. Oczywiście repertuar był także bogaty w utwory z regionu sieradzkiego.

6 sierpnia Kapela Ludowa Lututowianie i Zespół Śpiewaczy (dodajmy, że są to same dziewczęta) brali udział w imprezie plenerowej w Żarkach Letnisko, gmina Poraj w powiecie Myszkowskim.

Na deskach amfiteatru Kapela i Śpiewacze walczyli o nagrody w V Folkloriadzie Jurajskiej „Starodawne i bliskie czasy”. Oceniani byli: zespoły śpiewacze, zespoły obrzędowe, zespoły taneczne oraz kapele ludowe. Jury oceniając brało pod uwagę: dobór repertuaru, instrumenty, interpretację wykonywanych utworów, strój i rekwizyty. Liczył się także ogólny wyraz artystyczny.

Komisja artystyczna oceniła występy i Kapeli Ludowej Lututowianie i Zespołu Śpiewaczego Lututowianie wysoko, gdyż w swoich kategoriach zajęli II miejsca. Niezwykła atmosfera miejsca, które zachwycało pięknem krajobrazu, barwnością strojów ludowych z różnych regionów Polski i znakomita muzyka przyciągnęła wielu ludzi. Twórcy ludowi pozwolili publiczności przenieść się w czasy dawne, „barwnie kolorowe”, niezwykłe. Muzyka łagodzi obyczaje, towarzyszy ludziom przy każdych okazjach – o tym przypominają nam śpiewacze i kapele, zespoły taneczne wirują w rytm tej muzyki, zawsze z radosnym uśmiechem na twarzy, a zespoły obrzędowe dzięki pokazaniu dawnych zwyczajów, przypominają nam ile rzeczy traci współczesność. Kapela lututowska zawsze jest wierna temu co ludowe, śpiewa i gra od wielu już lat na wielu imprezach, pokazując, że
w XXI wieku można wrócić do tego co dawne i piękne.

A. Szczepańska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments