Historia życia Ruth Pradess – spektakl w kinie

Spektakl odbył się w Kinie Sokolnia 25 sierpnia br. Jesteśmy świadkami festiwalu, który może na zawsze zmienić postrzeganie historii Kępna sprawiając, że będzie jeszcze bardziej ceniona. Inspiracją festiwalu jest historia – Alojzego Plewy Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, który podczas wojny uratował z getta w Ostrowcu Świętokrzyskim żydowską dziewczynkę – Ruth Pardess.

Ruth miała wtedy dwa i pół roku, kiedy matka uratowała ją z getta, oddając obcemu mężczyźnie – Alojzemu Plewie mieszkającemu nieopodal Kępna w Klinach. Plewa był przedwojennym znajomym rodziny jej ojca. Jako kawaler przekazał dziecko swoim rodzicom, utrzymując, że jest jego nieślubną córką. Mała Ruth została ochrzczona.

Nazywano ją Antośką, rodzina ukrywała dziewczynkę w Klinach koło Kępna. Żydowskie dzieci uczyły się żyć z nową tożsamością. Po wojnie mama Ruth zabrała ją i wyjechały do Palestyny.

W 1978 roku dzięki staraniom matki Ruth Alojzy Plewa otrzymał medal Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Ruth Pardess, dawniejsza Antośka, została tancerką w Izraelu. Jej życie było aktywne i uporządkowane. Pewne wydarzenie sprawiło, że przeszłość wróciła do Ruth.

Historia Alojzego Plewy i Antośki – Ruth Pardess stała się inspiracją dla Festiwalu Trzech Kultur w Kępnie. Po wielu latach milczenia Ruth, obecnie ceniona izraelska artystka i pedagog była gościem honorowym Festiwalu Trzech Kultur.

Po 75 latach zdecydowała się opowiedzieć o tych wydarzeniach za pomocą tańca, światła, obrazów i słów, które metaforycznie zmierzają z ciemności w stronę światła. Ruth Pardess we wzruszających słowach dodaje „Dzięki odwadze jednego człowieka… dzięki odwadze jednej rodziny… i jednego miasteczka przetrwałam, mam rodzinę i żyję pełnią życia.

Od tamtej chwili mija 75 lat. W Kinie „Sokolnia” podczas specjalnego spektaklu usłyszeliśmy, zobaczyliśmy historię życia Ruth Pardess swojego życia, zwanej niegdyś Antośką. Historia którą usłyszeliśmy dzięki dokonaniom Macieja Bacińskiego rodziny inspiruje na taką skalę. Festiwal, który łączy różne narodowości i religie za pomocą języka pokoju i miłości, opowiada o tych ważnych czynach i odważnych ludziach.

Wydarzenie w Kępnie dla mnie jest pomostem pomiędzy tamtą ciemną przeszłością a naszą teraźniejszością, która niesie w sobie obietnicę świetlanej przyszłości mówi Ruth.
W imieniu swoim i mojej matki oraz jej rodziny, która została zamordowana, chciałabym wyrazić wdzięczność za to, że jestem z wami podczas Festiwalu Trzech Kultur.”Festiwal, który łączy różne narodowości i religie za pomocą języka pokoju i miłości, opowiada o tych ważnych czynach i odważnych ludziach.

Jesteśmy świadkami niezwyczajnego festiwalu, który może na zawsze zmienić postrzeganie historii Kępna, sprawiając, że będzie jeszcze bardziej ceniona.

Przybycie do Kępna Ruth Pardess – Antośki wraz z jej wzruszającą historią oraz artystów z Izraela, Polski i Niemiec sprawiło, że to wydarzenie, na które wszyscy czekali, będzie niezapomniane”.

Festiwal Trzech Kultur trwał od 25 do 27 sierpnia w Kępnie, w którego przeszłości odnaleźć można dziedzictwo żydowskie i niemieckie, został zorganizowany po to, by czerpać z historii tolerancję oraz umiejętność współistnienia.

Festiwal Trzech Kultur, łączy różne narodowości i religie za pomocą języka pokoju i miłości, opowiada o ważnych czynach i odważnych ludziach. Zaczyna go cisza to teatr jednego aktora.

Mam ogromną nadzieję, że wszystkim uczestnikom przedsięwzięcia oraz widzom ten projekt rozszerzy światopogląd i pozwoli patrzeć na świat z perspektywy bardziej światłej niż dotychczas – mówi Piotr Psikus, burmistrz Kępna. – Ważne jest, by ze wszystkiego czerpać naukę. Umiejscowiona w umyśle stanie się ona kompasem, wskazującym właściwy dla nas kierunek.

Ruth serdecznie dziękuje swojej rodzinie, która pomogła przygotować spektakl, dwóm córkom, wnukom, przyjaciołom, którzy przyjechali z Izraela, panu Dawidowi Zachowi, który pomógł nam tu przyjechać, chórowi, Issakowi Taviorowi, który był inicjatorem tego spektaklu, tłumaczce, choreografowi i tym wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego spektaklu,ościom honorowym gościom i tym, którzy zajęli się stroną techniczną spektaklu. Pamiętajmy o przeszłości, ale żyjmy teraźniejszością i przyszłością.

Dziękuję wszystkim, którzy tu przybyli, Alojzemu Plewa, jego rodzinie i tej miejscowości Kliny gdzie byłam ukrywana.

Muzyka, taniec, słowa, prezentacja multimedialna, wspaniała choreografia wszystko razem stworzyło przecudny spektakl, który docierał do najtajniejszych zakątków serc ludzkich, jego treści wzruszały, w niejednym oku pojawiły się krople łez. Duże znaczenie dla Ruth i było bardzo ważne, by widzowie zrozumieli – co to znaczy dzieci ukrywane.

Podziękowanie za balsam dla ducha i ucha publiczność wyraziła gromkimi brawami, owacją na stojąco. Podziękowanie złożył Maciej Baciński Radny Rady Miejskiej i przodek Alojzego Plewy.

MaŁa
zdj. MaŁa, KG

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments