Relacja z Powiatowo-Gminno-Parafialnych Dożynek w Walichnowach

Korowodem dożynkowym rozpoczęły się  uroczystości dożynkowe organizowane w tym roku przez Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, Gminę Sokolniki oraz Parafię Św.Marcina w Walichnowach.

 

Aktywny udział w dożynkach wzięli także mieszkańcy Walichnów. W  w okazały i pomysłowy sposób udekorowali swoje posesje na trasie korowodu. Przemarsz korowodu zarejestrowała nasza kamera.

Po przywitaniu korowodu przez gospodarzy i wystąpieniu zaproszonych gości zaproszonych gości rozpoczęła się polowa Msza Święta w intencji rolników celebrowana przez księdza mgr Jan Matwijiszyna.

Po oficjalnym otwarciu uroczystości dożynkowych przez wójta Gminy Sokolniki Sylwestra Skrzypka rozpoczęto celebrację obrzędów dożynkowych, na które składały się wręczenie chleba i plonów oraz okazałych wieńcy dożynkowych gospodarzom dożynek. Wręczono także piękne bukiety kwiatów przedstawicielom gmin wchodzących w skład Powiatu Wieruszowskiego. Jak karze obyczaj gospodarze i starostowie dożynek podzielili się z uczestnikami uroczystości dożynkowej chlebem z tegorocznych zbiorów.

W kolejnej odsłonie uroczystości nastąpiło wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Powiatu Wieruszowskiego” nadanego przez Radę Powiatu Wieruszowskiego. W następnej kolejności uhonorowani zostali producenci rolni oraz laureaci konkursów zorganizowanych na tegoroczne dożynki tj. „Najładniejszy wystrój dożynkowy posesji” oraz „Najcięższy kłos”.

Nie zabrakło także okolicznościowych wystąpień. Podziękowania i serdeczne życzenia dla rolników złożyli Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek oraz Poseł na Sejm RP Piotr Polak.

Natomiast Starosta Andrzej Szymanek w asyście Przewodniczącego Rady Powiatu Wieruszowskiego Andrzeja Zórawia, wójta Gminy Sokolniki oraz Starostów Dożynek odwiedzili wystawców i wręczyli im okolicznościowe podziękowania. Uczestników dożynek zaproszono do degustacji bogatego zestawu pokarmów przygotowanych przez wystawców oraz koła i stowarzyszenia gospodyń z terenu powiatu wieruszowskiego.

W dalszej artystycznej już części uroczystości zebrani podziwiali występy:

-Zespołu Folklorystycznego „Sokolniki”
-Orkiestrę Dętą OSP Dzietrzkowice wraz z mażoretkami
-akordeonistów braci Poslad z Walichnów
-niezwykle aktywne Towarzystwo Aktywnych Kobiet z Sokolnik
-oraz okolicznościowe przedstawienie uczniów z Walichnów
Uroczystości dożynkowe zakończyła wspólna biesiada i zabawa taneczna.

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz obejrzenia filmu.
E.T.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski, Walichnowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments