„Wesele” lekturą Narodowego Czytania 2017 w Lututowie

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza.

W dniu 02.09.2017 w Lututowie fragmentami z dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego rozpoczęto 6 edycję Narodowego Czytania, gdzie organizatorami byli: Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Gminnym Ośrodkiem  Kultury w Lututowie.

Fragmenty utworu odczytali : Wójt Gminy Lututów pan Marek Pikuła, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lututowie pani Anna Przybyła, pani Jadwiga Foltyńska – Jarosz Bibliotekarka z Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie oraz Ewa Rębska i Andrzej Przybyła. Sobotniemu czytaniu oprawę artystyczną  zapewnili przedstawiciele kapeli ”Lututowianie” Wydarzeniu temu towarzyszyła również wystawa z życia i twórczości artysty.

Pisząc Wesele Wyspiański inspirował się dramatami MickiewiczaFredry i Słowackiego oraz malarstwem Malczewskiego i Maksymiliana Gierymskiego. Tekst Wyspiańskiego nie jest łatwy w interpretacji. Do utworu „Wesela” należy podchodzić z rozwagą i szczególną uwagą, ponieważ ma on w sobie ironie, dowcip i dramat.

Wyspiański zmierzył się w swoim dramacie z problemem: czy Polacy mogą odzyskać niepodległość, czy możliwe jest zjednoczenie narodu. Pokazał,że niestety inteligencja i chłopstwo to wciąż dwie odrębne siły. W tej sytuacji na wolność trzeba jeszcze poczekać.

Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Lututów pan Marek Pikuła, który podziękował wszystkim  za przygotowanie i udział we wspólnym czytaniu.

Grzegorz Prygiel

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments