Zespół Szkół R0lniczych w Lututowie uczestniczył w uroczystościach

78 rocznica wybuchu II wojny światowej.

„Groby żołnierzy są najlepszymi kazaniami o pokoju.”
Albert Schweitzer

 

W Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie wiecznie jest żywa pamięć o bohaterstwie ludzi września 1939 roku. Jak co roku młodzież wraz z nauczycielami brała udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny Światowej, które odbyły się na polach krajańskich. To tam bohatersko zginęło sześciu żołnierzy, którzy za swój patriotyczny, pełen poświęcenia czyn zapłacili najwyższą cenę – cenę własnego życia. Apel poległych oraz złożenie kwiatów pod obeliskiem ofiar II wojny światowej były głównymi akcentami uroczystości obchodów wybuchu wojny 1939 roku powiatu wieruszowskiego.

Wojna była, jest i będzie koszmarem i okrucieństwem wobec jej bezpośrednich uczestników. Wtedy takie pojęcia jak wolność, prawda, godność, poszanowanie człowieka przez innego człowieka przestały po prostu funkcjonować. II wojna światowa była nie tylko przerażającym wydarzeniem historycznym, ale również przełomem dla współczesnej ludzkości. „Zginęły dziesiątki milionów ludzi; nie sposób zliczyć rannych i zaginionych”.

Dla młodych ludzi, którzy żyją w obecnej spokojnej rzeczywistości straszliwa wojna stała się sposobnością dojrzewania w szkole cierpienia. Młodzi ludzie mają szansę zastanowienia się nad istniejącymi pośród nich podziałami. Mogą odkryć solidarność wspólnego przeznaczenia, która łączy ludzi z każdego narodu w cierpieniu i świadectwie. Trzeba mówić o okrucieństwach wojny, rozwijać u młodych ludzi wartości patriotyczne, by nigdy już w historii ludzkości nie rozpętała się tak tragiczna wojna, która jest światem odwróconego dekalogu.

Elżbieta Okolewska

Zespół Szkół Rolniczych na Powiatowych Dożynkach w Walichnowach 2017

W Walichnowach 27 sierpnia br. odbyły się Dożynki Powiatowe. Organizatorami były Gmina Sokolniki i Starostwo Powiatowe w Wieruszowie.

Jak co roku również Zespól Szkół Rolniczych w Lututowie prezentował swoje stoisko dziękując za zebrane plony w swoim gospodarstwie szkolnym. Nauczyciele wraz z obejmującym stanowisko z dniem 1 września Dyrektorem Robertem Majchrowiczem promowali nowe kierunki kształcenia, udzielając informacji na temat szkolnictwa zawodowego. Zapraszamy również na nasze szkolne dożynki, które są okazją do wspólnego kultywowania pięknych tradycji oraz dobrej zabawy.

Beata Wyczałkowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Krajanka, Lututów, Walichnowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments